... v 2375 enostavnih korakih. :-)
Če se lotevate organizacije prireditve, je pred vami nujno gradivo, ki vam bo pomagalo, da se osredotočite na ključne zadeve. Vzemite, preberite in se posvetujte z nami.
Management prireditev v odnosih z javnostmi
Spoznali smo, da predstavlja management prireditev v zadnjem času pomemben del funkcije odnosov z javnostmi, s katero želijo organizacije v poplavi različnih oblik oglaševanja na čim bolj kreativen in inovativen način promovirati posamezne aktivnosti (izdelke, storitve, …), pristopiti do ciljnih javnosti. Končni cilj je pozitivna promocija, publiciteta in doseganje zastavljenih ciljev (povečanje prodaje, prepoznavnosti, pospeševanje prodaje…).
Organizacija prireditev v marketingu
Management prireditev se je v bistvu razvil s konvergenco marketinga, promocije, zabavne industrije in kreativne umetnosti. Pomen managementa prireditev čedalje bolj narašča, saj ponuja številne promocijske možnosti, odnosi z javnostmi pa uporabljajo management prireditev kot instrument za doseganje želenih ciljev.
Spremembe v organizaciji dogodkov
V današnji informacijski dobi prihaja tudi na področju managementa prireditev do številnih sprememb. Priča smo nenehnemu dinamičnemu razvoju novih tehnologij (digitalna televizija, internet povezave, elektronska pošta…), ki prinašajo revolucionarne spremembe na področje managementa prireditev.
Zato je naloga managerjev prireditev nenehno spremljanje novosti in razvoj svojega izdelka oz. tehnik odnosov z javnostmi (stalne poglobljene raziskave, strateško delovanje, uporaba interdisciplinarnih znanj iz različnih poslovnih ved, uporaba sodobnih metod in tehnik). Obravnava prireditve kot enostavnega kreativnega procesa, v katerem pripravimo nekaj nujnih aktivnosti (»kulturni« program, hrano in pijačo), ni dovolj in ne prinese želenega tržnega uspeha.
Raziskovanje organizacije prireditev v marketingu
Sama raziskava je pokazala, da se managerji prireditev ne lotevajo sistematično in celovito managementa prireditev. Predvsem bistveno premalo posvečajo pozornost raziskavi, projektnemu in kriznemu načrtu. Prav te aktivnosti bistveno vplivajo na končno uspešnost prireditve.
Dejstvo je, da odlično pripravljen projektni in krizni načrt lahko pomenita na koncu bistvene razlike v dejavnikih uspešnosti prireditve. Udeleženci bodo bolj zadovoljni, mediji bodo bolj pozitivno in več informirali javnosti, sponzorji bodo pripravljeni v naslednje ponovitve prireditev vložiti več sredstev in lokalna skupnost bo bolje sprejemala prireditev v svojem okolju.
Zelo presenetljiv je vsekakor rezultat, da je vsebinsko načrtovanje prireditve le malo povezano z njeno uspešnostjo. Edini dejavnik, na katerega ima vsebinsko načrtovanje dokazljiv vpliv, je število udeležencev prireditve.
Kljub temu rezultatu je ta aktivnost v povprečju druga najbolj intenzivno izvajana aktivnost izmed 14 proučevanih. Iz tega lahko sklepamo, da se večina managerjev prireditev preveč intenzivno ukvarja z aktivnostjo, ki na uspešnost nima tako bistvenega vpliva, kot intenzivnost izvajanja drugih aktivnosti.
Podobno je z izdelavo koncepta prireditve, ki je tretja najbolj intenzivno izvajana aktivnosti managerjev prireditev, vendar ima statistično pomembno pozitivno povezanost le z zadovoljstvom lokalne skupnosti in zainteresiranostjo medijev za prireditev.