sestavni del komunikacij vaše organizacije (1. del)
Dobro predstavitev lahko primerjamo z dobrim filmom, kjer nas za popolno navdušenje morajo pritegniti in prepričati...PowerPoint predstavitve so že dobro desetletje sestavni del komuniciranja organizacij. Zanimivo je, da so bile predstavitve deležne veliko manjše pozornosti in posledično napredka, kot druga komunikacijska orodja (recimo spletna mesta, letna poročila, korporativne brošure). Prav zato na sestankih, seminarjih, ali poslovnih konferencah še danes pogosto naletimo na dolgočasne, neposrečene in neučinkovite predstavitve v nemogočih barvnih kombinacijah, ki bolj spominjajo na pisano otroško lepljenko, kot na poslovni dokument, ki predstavlja našo organizacijo in zrcali njeno identiteto in njen image.
Ključni trije, medsebojno tesno povezani elementi, katerih slaba izvedba ali medsebojna neskladnost popači celotno sliko so:
- vsebina v obliki zanimive in tekoče zgodbe,
- vizualni elementi,
- prezentator.
Dobro predstavitev lahko primerjamo z dobrim filmom, kjer nas za popolno navdušenje morajo pritegniti in prepričati: zgodba (vsebina predstavitve), kakovost slike in zvoka (vizualni in avdio elementi), ter igralska zasedba (prezentator).
S pomočjo naslednjih desetih nasvetov, ki vam jih predstavljamo v dveh delih, bomo izpostavili najpogostejše napake. Tako vam bomo pomagali pri pripravi in izvedbi kakovostne in privlačne predstavitve, s pomočjo katere boste prepričali vaše občinstvo.
Uporabljajte primerne fotografije in slike
S slikami in fotografijami popestrite in začinite vašo zgodbo - predstavitev. Izogibajte se prevelikemu številu slik in fotografij in pazite, da bodo vsebinsko in oblikovno skladne z vašim sporočilom. Pazite tudi, da bodo ustrezne kakovosti (velikost, ločljivosti, jasnost, barve). Če slika ali fotografija ne izpolnjuje vseh zahtev, jo raje izpustite. Izogibajte se clip-arta, razen kadar imate res unikatne sličice in dejansko popolnoma ustrezajo vsebini, ali humoristično poudarijo njeno bistvo.
Besedilo naj bo kratko in jedrnato
V mislih imejte, da občinstvo od začetka do konca prebere vse, kar vključite na vaš diapozitiv, četudi je besedila za celotno stran A4! Zato vam svetujemo, da se držite kratkih vrstic, ki vsebujejo le osnovne informacije, potrebne za razvoj in sledenje vaši misli. Ne več kot pet vrstic na diapozitiv in ne več, kot pet besed na vrstico. Bodite kratki in jedrnati, ter pazite na vsebinsko enovitost.
Grafi in tabele
Če občinstvo potrebuje več kot 10 sekund za razumevanje grafa ali tabele pomeni, da je element prekompleksen. Držite se enostavnih in lahko razumevajočih grafičnih in tabelarnih predstavitev podatkov, ki bodo občinstvu pomagali razumeti vaše sporočilo.
Preprostost in vsebinska zaokroženost posameznega diapozitiva
Preveč informacij na enem diapozitivu zbega in zmede občinstvo in lahko se zgodi, da izgubi rdečo nit. Za največjo učinkovitost naj posamezni diapozitiv vsebuje do tri vizualne elemente. Na primer: naslov, sliko in tekst v obliki vrstic.
Barvne kombinacije
Svetujemo vam, da se pri barvah držite kombinacij, ki so enake korporativnim barvnim kombinacijam in kombinacijam, ki jih uporabljate v ostalih predstavitvenih gradivih vaše organizacije. Najbolje je, da uporabljate največ dve ali tri barve, ki so skupne vsem diapozitivom vaše predstavitve. Pazite na njihovo skladnost in všečnost za občinstvo. Več o barvah lahko preberete v rubriki dovršenost meseca.
pritegniti in prepričati