Facebook strani, skupine in aplikacije.
6.1.2011
Hitra rast števila uporabnikov Facebooka je poleg posameznikov, na svoje strani pripeljala tudi podjetja in njihove blagovne znamke. Vendar pa se marsikdo že na začetku znajde pred dilemo – kaj je najbolj primerno zame, za naše podjetje? Kako se lotiti socialne mreže je odvisno od vaših ciljev, želja in zahtev, vsekakor pa veljajo splošna pravila, ki jim sledimo pri ustvarjanju naše pojavnosti na Facebooku.
V kolikor bi radi predstavili sebe osebno, si za ta namen ustvarimo osebni profil. Osebni Facebook profil je namenjen posameznikom in je za podjetja pravno prepovedan. Prav tako ne omogoča hitrega pretoka uporabnikov, saj mora lastnik Facebook profila vsako prošnjo za prijateljevanje oziroma nov stik/kontakt posebej odobriti.
Facebook strani
Veliko lažje in hitreje se uporabniki pridružijo skupnosti podjetja oziroma blagovne znamke na Facebook straneh. Interaktivni gumb "Všeč mi je" (predhodno se je imenoval "Postani oboževalec") predstavlja ekvivalent gumbu "Dodaj med prijatelje". S preprostim klikom na omenjeni gumb se lahko uporabnik pridruži Facebook strani podjetja, za to pa ni potrebna odobritev administratorja strani. Gumb "Všeč mi je" lahko integriramo tudi na spletno stran podjetja oziroma blagovne znamke, kjer uporabnike ob kliku direktno preusmerimo na Facebook stran ali določeno vsebino.
Upravljanje Facebook strani poteka preko osebnega profila administratorja, vendar njegovo ime nikjer ni vidno. Administratorji Facebook strani tako pišejo na »Zid« pod imenom podjetja oziroma blagovne znamke.
Ko se posameznik pridruži določenem podjetu se o tem prikaže novica tudi na osrednjem zidu "Novice" njegovih prijateljev. Takšna narava Facebooka omogoča hitro širjenje govoric, pravzaprav na pasiven način. Skozi obstoječe uporabnike lahko tako lažje dostopamo do potencialnih.
Facebook skupine
Poleg Facebook strani imamo na voljo Facebook skupine. Facebook skupine imajo v primerjavi s Facebook stranmi več nadzora nad uporabniki, saj lahko administratorji določijo kdo lahko vstopi v skupino in v kolikšni meri lahko sodeluje. Administratorjem Facebook strani pa je omogočeno zgolj omejevanje dostopa glede na starost uporabnikov (kar je uporabno na primer pri blagovnih znamkah alkoholnih pijač) in glede na lokacijo.
V primeru skupin administratorji pišejo v svojem imenu, zato lahko rečemo, da so skupine namenjene bolj osebnim interakcijam med člani, ki jih povezujejo isti interesi.
Facebook stran se od Facebook skupine razlikuje tudi v tem, da se aktivnosti podjetja prikazujejo znotraj »Novic« na osrednji strani vsakega uporabnika, ki je kliknil »Všeč mi je« na Facebook strani izbranega podjetja. Facebook skupine pa lahko svoje člane obveščajo preko privatnih sporočil (pošiljanje je omogočeno zgolj skupinam, ki imajo manj kot 5 000 članov).
Facebook aplikacije
Naslednje orodje, ki ga Facebook nudi svojim uporabnikom so Facebook aplikacije. Aplikacije nudijo podjetjem, da izberejo med že ustvarjenimi aplikacijami ali oblikujejo svoje. Največji delež aplikacij predstavljajo igre.
Tudi 11. šola marketinga je začela svojo pot na Facebooku skozi aplikacijo, s pomočjo katere je želela uporabnikom na Facebook prinesti članke in nasvete, ki jih nudi na spletni strani. Vendar pa večinoma aplikacija predstavlja dodatek k Facebook strani oziroma njeno nadgraditev in dopolnitev, zato smo tudi na 11. šoli marketinga odprli Facebook stran.
Primerjava
Facebook stran z razliko od Facebook skupin omogoča tudi spremljanje odzivov uporabnikov. »Vpogledi« nudijo podjetju statistiko obiska Facebook strani, ogledov povezav, število komentarjev, statistiko glede demografije uporabnikov (spol in starost) ter število vtisov, ki pomeni kolikokrat so uporabniki opazili določeno aktivnosti (objavo, povezavo, komentar) podjetja na Facebooku. Del statistike se prikazuje tudi neposredno pod aktivnostjo (število vtisov in odstotek odzivov) v realnem času.
Če vse skupaj strnemo v kratko tabelo in izpostavimo glavne razlike med opisanimi oblikami prisotnosti na Facebooku:
Facebook stran lahko ustvarimo TUKAJ, kjer izberemo tudi ali gre za uradno Facebook stran podjetja in ali je Facebook stran namenjena predstavljanju podjetja, blagovne znamke ali osebnosti.
V kolikor smo se odločili za Facebook skupino pa le to ustvarimo TUKAJ.
Vendar je to le začetek. Preden dejansko vstopimo v katerokoli družbeno mrežo, si moramo tako kot pri drugih komunikacijskih kanalih zadati cilje in strategije za njihovo doseganje.
Povzetek
- Facebook strani so namenjene podjetjem in njihovim blagovnim znamkam, ki želijo vplesti uporabnike v svoje aktivnosti in vzpostavljati ter ohranjati odnos z njimi, brez da bi s tem izpostavili svoj osebni profil, hkrati pa redno spremljali statistiko odzivov uporabnikov.
- Facebook skupine so bolj primerne za druženje uporabnikov s skupnimi interesni in za razvijanje debate. V skupino se lahko pridružijo samo tisti posamezniki, ki jih administratorji skupine odobrijo. Administratorji pišejo in ustvarjajo vsebine v okviru Facebook skupine v svojem imenu.
- Facebook aplikacije uporabljamo kot dodatek k Facebook stranem, da uporabnikom ponudimo novo izkušnjo, v obliki igre, vprašalnika, nagradnih kuponov in podobno.
Anja Molan