O mikro trenutkih je v svojem prejšnjem blogu že pisal Dušan Vrban. Razložil je, da uporabniki danes živimo v svetu mikro trenutkov, v katerih imamo različna pričakovanja in potrebe. Opozoril je zakaj je za organizacije pomembno, da prepoznajo in izkoriščajo svoje mikro trenutke nakupnega informiranja.
Ob tej priložnosti vam svetujemo kako to narediti v petih korakih!
1. Prepoznava mikro trenutkov
Mikro trenutke definirajo parametri:
- kdaj,
- preko katerih naprav in
- v kakšnem razpoloženju
obiskovalci obiskujejo vašo spletno stran oz. spletno predstavitev.
Primer mikro trenutka: vaša potencialna stranka med čakanjem v avtu, na semaforju, prek pametnega telefona iPhone v rahlo živčnem stanju išče na vaši spletni strani odpiralni čas vaše trgovine.
Oblikujete svoj časovno-lokacijski koordinatni sistem mikro trenutkov, ki so značilni prav za vašo organizacijo in posel. Izberite takšne, ki so najbolj pomembni oz. jih ne smete zamuditi. Všečkanje, deljenje, stik, konverzija, nakup - vse je odvisno od tega, ali ste ujeli pravi mikro trenutek, na pravi način.
2. Razumevanje mikro trenutkov
Zgodba stara kot svet - ni uspeha, če ne razumemo potrebe in želje naših odjemalcev.
Pri mikro trenutkih velja podobno, moramo preučiti njihove parametre in ustrezno prilagoditi vsebino ter strukturo spletne komunikacije. Pri tem nam pomagajo vprašanja, ki vsebujejo definirane parametre mikro trenutka:
Kako bi našim strankam olajšali pošiljanje povpraševanja na naši spletni strani, če do nje dostopajo prek pametnega telefona Android med čakanjem na avtobus?
Kakšna vsebina je najbolj primerna, da potencialni kupec v opisanem mikro momentu sprejme nakupno odločitev?
3. Predstavitev informacij
Takoj ko poskusimo odgovoriti na omenjena in podobna vprašanja ugotovimo, da je ključnega pomena za vsaki mikro trenutek, katere informacije in v kakšni obliki je najboljše uporabnikom ponuditi, da bi ta mikro moment bil optimalno izkoriščen.
Ali je to informacija o tem kakšna je cena izdelka, ali če je izdelek na zalogi in kje ga lahko prevzamejo ali pa kaj tretjega.
Predstavljajte si situacijo: sedite s sodelavcem na kavi, se pogovarjate o tem kaj se je dogajalo za Silvestrovo, ko opazite, da ima sodelavec nov ovitek za telefon, ki je hudo dober. Kupil ga je pri večjem ponudniku mobilne opreme po srednje ugodni ceni. Ker nimate časa, da bi se peljali v nakupovalni center kjer se nahaja trgovina z ovitkom, ki ga mogoče niti ni več na zalogi, kar na telefonu preverite če ta ovitek ponujajo v njihovi spletni trgovini. Ugotovite, da je na razpolago še v boljši barvi ter s 20 % popustom za nakup s kreditno kartico prek spleta. Med tem ko sodelavec plačuje kavo, ste že naročili ovitek, ki je še bolj cool in ugodnejši.
4. Izbira komunikacijskih kanalov
Uporabniki dostopajo do spleta preko različnih naprav, brskalnikov, aplikacij … Morate poskrbeti, da ste prisotni na vseh za vas pomembnih spletnih kanalih in da ste dosegljivi na vseh napravah. Ali že uporabljate:
- AdWords (zakupu ključnih besed na prvi strani Google isklanika),
- oglaševanje na Facebooku,
- responsive design oz. ali je vaša spletna stran prilagojena mobitelom in tablicam ter
- druge elemente, ki omogočajo čim boljšo uporabniško izkušnjo v vsakem mikro momentu?
5. Meritev mikro trenutka
Spremljanje spletne analitike vodi v učinkovit marketing.
Spletni marketing omogoča, da veste kaj počnejo vaši potencialni kupci in ali je vaše spletno komuniciranje učinkovito, saj imate na voljo poglobljeno merjenje mikro trenutkov skozi napredno statistiko spletnih orodji kot sta Google Analytics in Webmaster.
Avtor: Jelena Jeknić
Vir:
- Think with Google (september 2015). Micro-Moments Guide. dostopno na: https://www.thinkwithgoogle.com/micromoments/intro.html