V prejšnjem blogu smo govorili o lastnostih uspešne spletne trgovine in o pomenu marketinške ekipe ob njenem zagonu.
Kakšen je naslednji korak?
1. Osnovni načrt vsebine
Zgodba naših izdelkov ali storitev je osrednja vsebina naše spletne trgovine. Njihovih izjemnih lastnosti, po katerih se ločujejo od konkurence. Zanimiva dejstva o začetkih naše poslovne poti in izdelkih so odlična vsebina na naslovni ali drugi pristajalni strani. V novo spletno trgovino Kuolmi smo vključili vsebino iz družbenih omrežij in obstoječe spletne strani, ki je vsebovala bloge, članke in zanimivosti o izdelkih: npr. izdelava krone za Miss Slovenia ipd. Vsebino smo prilagodili in predelali, vendar smo zaradi prepoznavnosti znamke ohranili rdečo nit zgodbe. Izpostavite zanimivosti . Vaši izdelki bodo pridobili na dodani vrednosti.
2. Prepletanje verbalne in neverbalne komunikacije
Vizualna komunikacija je najpomembnejši člen uporabniške izkušnje naše spletne trgovine. Kar 93% kupcev vizualno izkušnjo imenuje kot ključni dejavnik pri nakupnih odločitvah [1]. Z grafičnimi elementi, barvami, tipografijo in fotografijami predstavljamo informacije in spodbujamo ustvarjanje pomena le-teh. Vplivamo na razvoj emocij in generiranja informacij ob obisku naše strani. Vizualno privlačna spletna trgovina naj bo enostavna. Pri tem je pomembna ustrezna dostopnost ponudbe in kataloga izdelkov - npr. Na naslovni strani in v meniju. Naslovna stran je namenjena predstavitvi izdelkov, ki z motivacijskim pristopom kupca vodi po naši ponudbi.
Verbalna komunikacija
Ustrezne besedne zveze, kreativni opis produktov in prepričljivi nagovori spadajo v področje verbalne ali besedne komunikacije. Pri tem je pomembna njena tesna povezanost z neverbalno komunikacijo. Skupaj ustvarjata edinstveno sporočilno vrednost , saj je vsak element strateško umeščen na spletno stran, da komunicira z obiskovalcem. Pri oblikovanju osrednjega sporočila je s kombinacijo vizualnih elementov in besedilom priporočljivo upoštevati:
- Jasno sporočilo
- Manj je več (preveč elementov na spletni strani povzroči zmedo)
- Mobilna optimizacija
- Pregledna navigacija
- Berljivost
- Uporabniška izkušnja (ne več kot 3 koraki pri izvedbi spletnega naročila)
Primer dobre prakse: Spletna trgovina Kuolmi
Celotna zgodba Kuolmi se odvija med prvinami estetskega, unikatnega in umetniškega, zato smo v ospredje postavili neverbalno komunikacijo . Črnina se dotika sivine, za kanček kontrasta poskrbi modro-vijolična. Pridobili smo pridih elegance in mističnosti, ki sta značilni za izvirne izdelke iz premoga. Njihov material, črni premog, najdemo v gozdovih, zato smo želeli združiti njegovo naravno okolje in spletno mesto.
Primeri slabe prakse
Izbrskali smo nekaj primerov neustreznega oblikovanja spletne strani [3]. Barvna paleta, preveč elementov in pomanjkljiva jasnost sporočila so bile najpogostejše napake, ki smo jih zasledili. Kaj menite o naslednjih primerih?
Ob pregledu spletne trgovine lahko ugotovimo, da sta osrednji pomanjkljivosti spletne trgovine vizualna podoba in število informacij. Kupci ostanejo brez ključnih informacij o izdelku (sestavine) ter odgovorov na vprašanja, zakaj so sokovi priporočljivi ravno za otroke. Nekaj informacij sicer pridobimo po nekaj klikih, glavnina pa je prikazana zgolj v eni sliki slabe kakovosti.
Spletna stran za izposojo izdelkov vsebuje obilo oblikovalskih napak, zato sploh ne bomo izgubljali besed. Kar malce strah nas je bilo izvesti kakšen klik, saj celotna stran deluje kot zlonamerna vsebina.
Čeprav je spletna stran povezana z umetniško šolo, morda deluje preveč “umetniško”. Spletna stran mora upoštevati določena oblikovalska načela, ki so v tem primeru kršena:
- Odmik od robov
- Poimenovanje gumbov (“quick links” ni ustrezen način poimenovanja skupine informacij, ki imajo podobno vlogo kakor meni)
- Ponavljajoči vzorec ozadja, ki deluje neskladno z osrednjo vsebino
- Barvna paleta
V nekaterih primerih so tovrstne strani načrtno narejene kot “drugačne”, vendar je potrebno postaviti mejo in znati razložiti, zakaj so elementi postavljeni neobičajno. Razlikovati je potrebno med načrtnim kršenjem pravil in slabo, neposrečeno izvedbo. V tem primeru vizualna podoba morda ustreza umetniški šoli, ki bi bila v primeru spletne trgovine povsem neprimerna, čeprav bi prodajali umetniške izdelke. Bolje je izbrati čisto, elegantno različico, kjer z izdelki prikažemo umetnost in ne z elementi, ki služijo drugemu namenu: podajanju informacij in dopolnjevanju osrednje vsebine.
Drugi korak do spletne trgovine
Prihodnjič ne zamudite našega naslednjega bloga o pomenu produktne fotografije. Zakaj? Kako? S praktičnimi primeri.
Viri
[1] (not existing any more) [2] [3]