Sredi nekega vročega dne avgusta 2014 sem se odločil, da odmaknem stol in poskusim delati stoje. Številni članki namreč opisujejo nevarnosti dela sede in ga celo opredeljujejo kot kajenje sodobne generacije. Delati stoje bi torej naj bilo bolj zdravo, čeprav ima svoje nevarnosti.
Prepričan sem bil, da bom vzdržal vsaj 2 uri, a nisem vedel, ali kaj dalj časa. Zato sem si naredil improvizirano stoječe delovno mesto v agenciji.
Dan je minil v preizkušanju in nastavljanju ustrezne višine, zagotavljanju stabilnih površin in drugih nenavadnih rešitev. Brez preizkusa ne bom kupil stoječega delovnega mesta.
Po več urah sem se zavedel, da me noge ne bolijo, čeprav je čas za odhod domov.
A si zdrav ali ti je marketing naškodil?
Ko sem naslednje jutro prišel v pisarno in zagledal svojo mizo, je nastala mešanica navdušenja in smeha. Le kako bodo poslovni partnerji gledali to mojo delovno površino?
Tega dne sodelavci in v naslednjih tednih številni poslovni partnerji so nejeverno pogledovali mojo delovno površino in se spraševali o mojem zdravstvenem stanju. Kako lahko delaš stoje?
Delam in mislim boljši marketing
Pravzaprav je vse isto kot sede. Le bolje. Kadar v naši agenciji za marketing delam stoje, namreč:
- možgani drugače funkcionirajo, so bolj aktivni in sem dalj časa koncentriran na nalogo
- telo porabi približno 200 kalorij več v 8 urah; ne vpliva posebej na telesno težo, a si kdaj privoščim kakšno sladico več :)
- metabolizem bolje deluje in tako znižuje možnost nastanka diabetesa ter drugih bolezni srca in ožilja
- je lažje obiskati sodelavce v drugi pisarni agencije, saj že tako ali tako stojim; s tem se poveča število interakcij in delo lažje poteka;
- Res je, v teh pol leta, odkar delam stoje, zaznavam le prednosti in izboljšave počutja ter rezultatov.
Slabosti delati stoje v agenciji za marketing?
- ob koncu daljšega delovnega dne postane res nekoliko napornejše, zato si je treba načrtovati delavnik. Dan tako raje zaključim s kakšno debato o rezultatih našega dela in načrtih za naprej. Tako je naslednji dan ponovno spet bolj produktiven.
Koliko zmorem delati marketing stoje?
Eno ključnih vprašanj je ustrezna dolžina trajanja stoječega dela. Vsekakor je dejstvo, da sedenje 8 ur na dan (z občasnim vstajanjem in sprehodom) ni naravno za naše telo. Po drugi strani se nekaj bolezenskih stanj (krčne žile) povezuje (čeprav ne nujno) s pretiranim stanjem.
Ni zanesljivih raziskav, ki bi lahko natančno opozorile na posledice dolgotrajnega stanja. Zato je smotrno dolžino stanja prilagajati osebnim sposobnostim in delovnim nalogam.
Osebno lahko stojim 6 do 7 ur brez težav in ne čutim utrujenosti. V kolikor imamo med tem časom kakršnekoli sestanke, se ta čas sam po sebi hitro skrajša na polovico.
V kolikor preživim cel dan v pisarni, se po drugi strani večkrat prisilim v to, da sedem. To je spremenilo moj agencijski delavnik. Če sem včasih malico preživel za računalnikom (da ne bi zamudil kakšno novico), se tako v času premora raje vsedem za mizo in preberem kakšno stran ali dve v knjigi.
Marketinško delo stoje za vsakogar?
Nenehno delo stoje ni za vsakogar. Svoj zanimiv primer je opisal Mikael Cho, ki je vztrajal kar nekaj časa, a ga je na koncu odbilo. Preprosto preveč naporno je bilo zanj ter se je težje skoncentriral. A je za zaključek odlično opisal, kako lahko vseeno dobro kombiniramo sedeče in stoječe delo. Kako si dnevno nekajkrat lahko vzamemo čas za razgibavanje in tako omejimo negativne posledice sedenja:
- uvedemo stoječe sestanke
- čas malice izkoristimo za gibanje tako, da se odpravimo peš do trgovine ali restavracije
- na vsako uro si nastavimo opomnik in z enostavnimi vajami razgibamo telo
Poskusite. Lahko vam zagotovim, da je odlično. Premagati morate le nekaj začudenih pogledov. Ali se sprostite, ob njih uživate in imate izgovor za prijeten pogovor. :) V vsakem primeru boste povečali vašo poslovno uspešnost.
Sam sem tako prepričan, da sem si izrisal idejni načrt za nadgradnjo svoje pisarniške mize. Takšno, ki bo v slogu sprememb. :)