Investicija v "dizla" je podobna investiciji v blagovno znamko.
Ko naraščajo cene nafte, so v medijih vedno pogostejše primerjave nakupov avtomobilov na bencin ali na dieselsko gorivo. V vseh primerjavah pa je zaslediti eno pomanjkljivost - izpuščena je končna vrednost avtomobila.
Razlika v osnovni ceni avtomobila namreč dosega tudi nekaj tisoč evrov. Ker avtomobili z dieselskim motorjem porabijo manj goriva, je po določenem številu kilometrov strošek goriva pri bencinskem avtomobilu toliko večji od stroška goriva pri dieselskem avtomobilu, da preseže to razliko.
Običajno je to prikazano s takšnim grafom:
Na grafu lahko takoj vidimo, pri kolikšnem številu kilometrov razlika v ceni postane manjša od razlike v stroških.
Vendar takšen graf in vse podobne primerjave vsebujejo eno napako. Ne upoštevajo namreč tudi razlike v prodajni vrednosti avtomobila. Rabljeni diesel avtomobili imajo namreč višjo prodajno ceno od bencinskih. Če je bil recimo nov dizelski avtomobil dražji za 2.000 EUR od bencinskega, bo po 5 letih uporabe verjetno vsaj 500 EUR dražji. To pa pomeni, da razlike v ceni pri nakupu ne smemo upoštevati v celoti. Skladno s tem se točka, kjer se črti na grafu srečata, približa nižjim vrednostim kilometrov.
In kakšno vezo ima to z znamkami? Prepogosto namreč investicije v oglaševanje ali drugo komuniciranje gledamo le skozi prizmo stroškov in neposrednih (takojšnjih) prodajnih učinkov. Pri tem pa pozabljamo na "prodajno vrednost" naše znamke in dejstvo, da so učinki pogosto bolj dolgoročni. Naši izdelki s povečevanjem prepoznavnosti namreč znižujejo dolgoročne stroške prodaje (prepričevanje kupcev traja manj časa) in omogočajo doseganje višjih cen.
Ko boste torej naslednjič planirali marketinške aktivnosti, v potencialnih rezultatih upoštevajte tudi končno vrednost vaše znamke. Lažje boste prepričali finančnike in upravo, da se nekoliko višja investicija v marketing izplača.
investicija v blagovne znamke