O kopiranju idej in plagiatorstvu sem že pisala. Žal, se ne moremo izogniti temu, da smo praktično vsaki dan na nek način plagiatorji, ampak to je v redu, saj uspeh ni pogojen z originalnostjo ...
Pred kratkim sem imela priložnost uživati v zanimivi sladici in iz te slastne izkušnje črpam inspiracijo za ta blog.
Ste že slišali za ChocoKebab?
Gre za najbolj sladko kopiranje obstoječega izdelka in odličen primer, ki ponazori prav to, da za uspeh ne potrebujemo popolnoma novih idej.
Verjetno že vsi poznamo turški kebab ali "döner" - zelo priljubljena oblika hitre ulične hrane, razširjena skoraj po vsem svetu. ChocoKebab je sladka različica te uspešne fast food zgodbe. Meso je zamenjala vrhunska čokolada, zelenjavo sadje ali sladoled, omako sladka smetana. Čokoladni kebab je torej v palačinko zavita spretno strgana vrhunska čokolada, čez naribano čokolado je nabrizgana sladka smetana, po želji dodano sadje ali sladoled in za piko na i so dodane še pisane mrvice. Vrhunsko razvajanje brbončic sladkosnedežev!
Vse se je začelo, ko je Angelo Di Iori (Italijan) obiskal svojega dobrega prijatelja, ki živi v Nemčiji. En popoldan sta si za kosilo privoščila kebab, najbolj razširjeno hitro hrano na ulicah nemških mest. Kasneje sta se sprehodila po mestu in iskala zanimivo hitro sladico, ampak sta razočarano odšla domov, ker je enostavno nista našla.
Angelo je izjavil, da je škoda ker ne obstaja podobna ponudba hitrih sladic kot je recimo kebab. Njegov prijatelj mu je na to odgovoril: "Angelo, ti bi moral izumiti sladki kebab!"
Poslovna ideja je bila rojena!
V naslednjih letih se je razvil ChocoKebab, ki je bil patentiran leta 2010. Razvijanje koncepta je trajalo kar nekaj časa, saj je bilo potrebno poiskati recept za perfektno čokolado, razviti in izdelati vrhunsko opremo za kuhanje, pripravljanje, hranjenje in hlajenje čokolade oz. vseh sestavin. ChocoKebab je originalno zaživel v ZDA, na Floridi. Kasneje se je koncept kot franšiza razširil po vsej Evropi. ChocoKebab je postal zelo dobičkonosen posel. Danes obstaja tudi v Sloveniji, na večjih lokacijah.
Kaj je nauk zgodbe?
Pri čokoladnem kebabu ni šlo za revolucionarno idejo, ampak za že uveljavljen in uspešen obstoječi izdelek, ki je uporabljen na drugačen način oz. za novi namen. ChocoKebab je podoben sladkim palačinkam, ki so zelo razširjene v svetovni kulinariki. Skratka, izdelek ni 100% novost, ampak ne smemo pozabiti, da je ideja bila do potankosti raziskana in razvita, kasneje še patentirana.
Končni izdelek: najbolj sladki uspeh! Oboževalci sladkarij in sladic so Angelo Di Ioriu in njegovi ekipi brez večjih pomislekov oprostili kopiranje ideje.
Kopiranje. Plagiatorstvo. Kraja.
Ali je šlo za plagiatorstvo?
Eni bi rekli, da ne, drugi, da gre za kopiranje, uporabo ali izposojo ideje oz. izdelka, tretji pa bi temu dejanju pripisali bistveno večji pomeni in bolj resni ton ker plagiatorstvo definirajo kot krajo.
In če zadevo predstavimo kot krajo, potem se verjetno strinjate, da to zveni zelo resno, mar ne?
Vsakič ko uporabimo idejo ali izdelek, ki je izveden iz že obstoječega vira ne da bi ga omenili gre za plagiatorstvo. A ni potem večina človeškega umetniškega, družbenega, kulturnega, gospodarskega izročila v bistvu plagiat?!
Je.
Večina besed, ki jih izgovorimo je citiranih ali povzetih, saj dnevno izmenjujemo informacije, ki smo jih že nekje slišali, prebrali ali videli. Redko kdaj aktivno razmišljamo, večinoma se samo odzivamo na inpute iz okolice ali reproduciramo že osvojena znanja. Tako nas je oblikoval naš eks-katedra šolski sistem, ki ne spodbuja aktivnega razmišljanja ampak nas tlači v kalup, da večino informacij, ki prihajajo iz učbenikov, knjig in časopisov jemljemo kot dane, resnične in pravilne ter osnovo za nadaljnje razmišljanje ter delo.
Vseživljenjski učitelj Jiddu Krishnamurti je rekel: "Osvajanje znanja je oblika imitacije" in se jaz s tem zelo strinjam.
Kje je tista fina meja -
do kod gre za avtentičnost in kje potem nastopi plagiatorstvo?
Mislim, da je meja v zavedanju, da smo nekaj kopirali. Če smo pri jasni zavesti in zdravi pameti 😄 prisvojili tujo idejo, izdelek ali besedilo ter ga plasirali kot svoje delo, potem je to črna cona - cona plagiatorstva. Vsi ostali scenariji, kjer na nek način omenjamo vir ideje, so odtenki sive.
Veliki, vplivni in uspešni posamezniki, ki so zaznamovali ali še vedno zaznamujejo naše čase so tudi spregovorili na temo kopiranja in imitacije.
Picasso, en najbolj znanih umetnikov, je govoril: "Dobri umetniki kopirajo, odlični kradejo".
George Bernard Shaw, veliki pisatelj (drama Pygmalion) je dejal: "Imitacija ni samo najiskrenejša oblika laskanja, je najiskrenejši način učenja".
Steve Jobs, ki ne potrebuje posebne predstavitve, je leta 1996 citiral Picassa in dodal, da je on tudi brez sramu kar se tiče kraje vrhunskih idej. Njegovo vodilo je bilo uspeh - a uspeh ni nujno produkt inovacije oz. popolnoma nove ideje. Zavedal se je zelo dobro, da moč leži v izraziti identiteti. Dejal je, da če se zavedamo točno kdo smo in to jasno kažemo navzven, tako da to drugi zaznavajo, potem ne delujemo kot plagijatorji oz. tisti, ki kopirajo. Na ta način je kraja ideje bolj poglobljena od kopiranja, saj je ideja umeščena v močno identiteto in postane več kot originalna ideja - dobi drugačen image. Takšna "kraja ideje" je oblika učenja. Bernard Shaw je bil istega mišljenja.
Zakaj je temu tako?
Ukradena ideja ne ostane to kaj je v originalu, močna identiteta jo augmentira, ji da slog in stil. Veliki ljudje na globljem nivoju razumejo zakaj je nekaj odlično in se iz tega učijo. Sposojeno idejo nadgradijo v nekaj boljšega - ona dobi novi pomen, namen, se razširi njena uporabnost ali bolj specificira. Torej, ko je Steve Jobs rekel: "Ne kopirajte - ukradite idejo in jo naredite svojo!" - je mislil prav to.
Sklep: Ne kopirajte! Posodobite, prenovite in izboljšajte tuje ideje! "Reinventajte" jih!
Avtor: Jelena Jeknić
Viri:
- Italian Chocolate Twister LLC (b.d.) Blog. dostopno na: http://www.chocokebabfl.com/the-sweet-story-behind-choco-kebab/
- GoodReads. (b.d.). Quotes about imitation. dostopno na: http://www.goodreads.com/quotes/tag/imitation
- Farber, D. (28. 01. 2014). What Steve Jobs really meant when he said good artists copy, great artisti steal. dostopno na: http://www.cnet.com/news/what-steve-jobs-really-meant-when-he-said-good-artists-copy-great-artists-steal/