Če niste uradni sponzor, niti ne pomislite, da bi v času olimpijskih iger izkoriščali ta športni dogodek za namene marketinga.
Striktna politika marketinške uporabe
Zelo striktna navodila glede uporabe olimpijskih iger v marketinške namene prepovedujejo uporabo vsake besede, ki asociira na ta svetovno priljubljen športni dogodek. Recimo, ne smete tweetati besed olimpijske igre, zlata medalja in podobno, niti smete v svojih Facebook objavah pohvaliti športnike za njihove olimpijske uspehe.
BTW: Po zakonih ZDA, smo mi in še marsikatero slovensko podjetje že v prekršku! Nismo se namreč mogli zadržati, da ne bi objavili, da je Slovenija par dni bila 1. na svetu na lestvici po številu medalj na prebivalca. Še vedno se nam razvleče nasmešek ko se na to spomnimo in še vedno se nam ta novica zdi fenomenalna oz. vredna greha!
Nazaj k temi ... Strogo prepovedovanje uporabe vsega kaj je v povezavi z olimpijskimi igrami, če niste uradni sponzor seveda, je bila nujna poteza Olimpijskega komiteja ZDA. A temu ni bilo vedno tako.
Vas zanima kaj je povzročilo tako ekstremno reakcijo?
Razlogi striktne politike marketinške rabe izraza
Razlogi za striktno marketinško politiko olimpijskih iger ležijo v najbolj znanih primerih marketinga iz zasede (ambush marketinga), ki so se zgodili prav v času olimpijskih iger. Gre za primera:
- oglaševalske kampanje podjetja Nike, med olimpijskimi igrami Atlanta 1996 (v ZDA) in
- American Express kampanje v času olimpijskih iger v Albertvillu (Francija), 4 leta pred tem.
Primer marketinga Nike
Takrat naj bi podjetje Nike zavrnilo predlog sponzorskega sodelovanja z Olimpijskim komitejom ZDA v višini 50 milijonov ameriških dolarjev. Hkrati so zakupili večino zunanjih oglasnih prostorov v okolici olimpijskih prizorišč. Tako si je Nike zagotovil ogromno pozornost prek televizijskih prenosov za močno znižane stroške v primerjavi s sponzorskim vložkom. V tem času so odprli ogromno trgovino ob olimpijski vasi.
Vrhunec je bil, ko je sprinter Michael Johnson osvojil zlato medaljo na 400 metrov. Veliki, mišičasti in ljubek Johnson je gladko prehitel svoje tekmece v impozantnih zlatih Nike športnih copatih, vrednosti skromnih 30 tisočakov. Ne samo, da so milijoni TV gledalcev občudovali dolge, hitre noge in čudovite zlate teniske Michael Johnsona, še več Američanov je nekaj dni kasneje zagledalo odličnega športnika z istimi teniskami obešenimi okoli vratu na naslovnici časopisa Time.
Uradni sponzor takratnih olimpijskih iger in največji Nikeov tekmec, Reebok, verjetno ni bil najbolj navdušen nad vsem tem, saj so oni morali plačati 50 milijonov dolarjev, da so lahko uporabili olimpijske igre v svoje marketinške namene.
Zanimiva olimpijska tekma! :)
Primer marketinga American Express
Za drugi takšen primer marketinga iz zasede je odgovoren American Express.
Med olimpijskimi igrami leta 1992 je American Express izvedel izredno uspešno oglaševalsko kampanjo proti svojemu velikemu rivalu in top sponzorju olimpijskih iger, podjetju Visa Inc.
American Express kampanja je imela slogan "Za obisk Francije potrebujete potni list, ampak ne potrebujete VISE". Kasnejša raziskava je pokazala, da je 33 % anketirancev bilo prepričanih, da je prav American Express podpornik olimpijskih iger.
Prebrisano, mar ne? Etično?
20 let nazaj je očitno v marketingu, tako kot je to v ljubezni, bilo vse dovoljeno ...
Viri: