potreba po priznanju in spoštovanju
Poletje je prineslo spremenjen protikadilski zakon in izpostavilo zanimivo neizkoriščeno marketinško luknjo.
Se še spomnite trenutkov, ko ste sami ali vaši prijatelji in prijateljice začeli kaditi? Večinoma gre za najstniška leta, ko se razvije
potreba po priznanju, spoštovanju. Cigaret je eden najlažjih načinov in tisti, "ki so si upali", so bili prvi frajeri (in frajerke). Nekateri seveda iz radovednosti, vendar številni prav zato, da bi bili v družbi priznani, spoštovani. "Jaz kadim, kaj pa ti?".
In prav to poletje so večini kadilcev vzeli spoštovanje. Sicer nikotin in drugi škodljivi dodatki v cigaretih ustvarjajo odvisnost, ki presega potrebo po spoštovanju. A vendar je bilo zelo opazno, da so bili kadilci ogorčeni nad "jemanjem osebnih pravic". Ogorčenje je segalo do najvišjih institucij v državi in celo mnogi novinarji so se zgražali nad zakonom, ki krati njihovo pravico do kajenja.
Sploh pa zakon kadilcem ne prepoveduje kajenja in fizioloških užitkov, povezanih z njim. Kajenje je še vedno povsem legalno. Vendar ne na krajih, kjer posega v osebne pravice drugih. Torej gre za kratenje potrebe po priznanju, potrebe po druženju, potrebe po biti del družbe in njen spoštovan član. S prepovedjo se je pravzaprav kadilce postavilo v vlogo, kjer več niso spoštovani. So nezaželeni v lokalih, kjer so do včeraj bili uveljavljeni člani družbe (celo na nek način ustvarjali atmosfero).
Poseglo se je v zadovoljevanje potreb kadilcev po spoštovanju, ne po kajenju. Kajenje v javnih prostorih namreč zadovoljuje potrebo po spoštovanju in druženju, ne potrebe po kajenju.In na to potrebo v
poslovnem svetu prepogosto
pozabljamo.
Potrebo po priznanju, spoštovanju. Ne le v
človeških virih, kjer je jasno, da zaposleni rabijo zadovoljitev te potrebe. Tudi v marketingu, kjer
kupcem premalo krat izkažemo, da jih priznavamo in upoštevamo njihova mnenja. Kot smo lahko videli v tem nenavadnem poletju, pa gre za močno potrebo.
P.S.:
spoštovani kadilci, tole ni naperjeno proti vam ali na drugi strani proti protikadilskemu zakonu. Je le dober primer, ki lahko koristi v tržno-poslovnem razmišljanju.
Dušan