5.5.2011
Prepričljivost je znanost in ne umetnost. Prav vsak lahko namreč s pravim pristopom postane mojster prepričevanja. To stališče zagovarjajo avtorji knjige »Yes! 50 Scientifically Proven Ways to Be Persuasive«, ki skozi 50 poglavji opiše 50 znanstveno dokazanih metod in tehnik s katerimi lahko izboljšamo svoje prepričevalne spretnosti.
Knjiga ni zgolj psihologija nakupovanja in prodaje, ampak tudi velika zakladnica idej, ki jih lahko uporabimo pri delu in v prostem času.
V nadaljevanju vam v razmislek predstavljamo nekatere izmed metod omenjenih v knjigi:
- Uporabnikom dajte misliti, da bodo zaloge izdelka kmalu pošle. Čutite razliko med »Pokličite zdaj, operaterji čakajo na vaš klic.« in »Linija je trenutno zasedena, poskusite ponovno.«?
- Uporabite učinek črednega nagona. Če v hotel namestimo obvestilo z napisom: 'Varčujte z energijo – uporabite brisače večkrat' bo učinek manjši kot če zapišete obvestilo malo drugače: 'Kar 33% naših gostov uporablja brisače večkrat in s tem pripomore k varčevanju z energijo in varovanju okolja'.
- Oglas, ki citira negativno vedenje, ga tudi krepi. Prav zato opozorilo »Ne meči smeti po zelenici« celo spodbuja negativno vedenje.
- Preveč možnosti zahteva selekcijo in po opisanih izkušnjah podjetji v knjigi lahko prevelika izbira zmanjša možnost končne odločitve za nakup. Head&Shoulders se je po ukinitvi 11 različnih vonjev šamponov, tržni delež povišal za 10%.
- Nov in dražji izdelek pripelje do tega, da se zdi star izdelek bolj vreden svoje cene. Tako se je zgodilo, da se je ob predstavitvi nove pečice za kruh, pravzaprav dvignila prodaja starega modela pečice.
- Ljudje si boljše zapomnimo negativne primere kot pozitivne. Zagotovo ste že slišali kakšen poskus oglasa z negativnim primerom. Na primer: »Ne poslušajte Radia Center«. Pa ste ga?
- Povabite stranke na kavo. Možgani pod vplivom kofeina naj bi bili bolj dovzetni za dobre argumente.
Se vam je že porodila kakšna ideja, ki jo boste uporabili pri delu? :)