Je res tako?
7.6.2011
Na Facebook straneh slovenskih kot tudi tujih blagovnih znamk najdemo kar nekaj kršitev Facebook pravil in smernic. Gre tu za namerno kršenje, njihovo nerazumevanje ali se Facebook še vedno zaznava le kot medij zabave in druženja, kjer ne veljajo nobena pravila?
Mogoče so tudi taki, ki ne vedo, da pravila in smernice sploh obstajajo. Zato bomo najbolj aktualne razjasnili v nadaljevanju, ostale pa si lahko preberete kar sami na navedenih povezavah.
Prvo in verjetno najpogosteje kršeno pravilo je:
"You must not use Facebook features or functionality, such as the Like button, as a voting mechanism for a promotion."
Tekmovanj v zbiranju števila »Like-ov« je jasno prepovedano, vendar se tovrstnih aktivnosti poslužuje še vedno preveč blagovnih znamk. V prvem odstavku Facebook smernic za promocijo je prav tako zapisano:
"Promotions on Facebook must be administered within Apps on Facebook.com, either on a Canvas Page or an app on a Page Tab.",
kar pomeni, da se lahko promocijske aktivnosti (nagradne igre, natečaji in podobno) izvajajo zgolj preko Facebook aplikacij. Več o tem kako izvesti nagradno igro v okviru smernic Facebooka, si lahko preberete na blogu Aneja Mehadžiča.
Sicer je Facebook sinonim za spremembe in ne bi bilo prav nič čudnega, če bi se pravila glede oglaševanja in promocije na Facebooku spremenila že jutri, vendar to ni izgovor za njihovo neupoštevanje, saj so dostopna vsakomur, kadarkoli na spletnih straneh Facebooka:
Seveda na Facebooku veljajo tudi ostala pravila in zakoni, ki so značilna za posamezno državo. Na to morajo biti pozorni na primer v industriji alkoholnih pijač. Blagovne znamke, ki se pojavljajo na Facebooku se morajo v tem primeru poslužiti funkcije omejevanja dostopa do Facebook strani za mladoletne osebe. Omejitve lahko urejate v nastavitvah na Facebook strani (uredi stran/edit page > dovoljenja do upravljanja/manage perimissions > starostne omejitve/age restrictions).
Vzemite si čas in preberite zapisano pred nastopom na Facebooku, kot tudi na kateremkoli drugem družbenem omrežju. Ne nazadnje si nobeno podjetje ne želi, da njegova Facebook stran z vsemi objavami in tisočimi oboževalci kar naenkrat izgine, tako kot se je to že zgodilo večjemu slovenskemu nakupovalnemu središču, kajne?