(Ne)transparentnost in osebni podatki.
21.9.2010
Družabnih omrežij je veliko, a bolj ali manj večino časa te dni govorimo o nekaj ključnih - Facebook, Twitter, YouTube, MSN, Google Buzz. Izpustil sem številne druge, a cilj je debata o Facebooku in Googleu kot dveh ključnih rivalih na tem področju. Zdi se, da vsa ostala omrežja pravzaprav padejo nekam vmes.
Zadeva je za marketing na videz obstranskega pomena, a na dolgi rok pravzaprav posega v osrčje tistega, kar poznamo kot CRM - Customer Relationship Management. V naslednjih letih bomo namreč spremljali pravo tržno vojno. Vojno za naš profil, našo osebno identiteto, ki bo ključ elektronskega komuniciranja prihodnosti. In Google ima v tem trenutku veliko strateških prednosti.
Ne-transparentnost in varovanje osebnih podatkov
Eden ključnih izzivov je odprtost in transparentnost sistemov za uporabnika. Pri Facebooku so vse prepogosto in očitno pripravljeni žrtvovati osebne podatke in integriteto uporabnikov zato, da bi večali svoj tržni delež. Kot je opisano v tem članku, je Facebook potihoma aktiviral funkcijo "Ne zdaj". Gre za funkcionalnost ob potrjevanju ali zavračanju novih prijateljstev. Doslej ste imeli na voljo "Potrdi" ali "Zavrni". Odslej imate "Potrdi" ali "Ne zdaj". A kot je opisano v prispevku, ta "Ne zdaj" (ki ga bodo uporabniki verjetno pogosteje izbrali, da bi ostali vljudni) vodi v dejansko potrditev. Ta "še ne prijatelj" bo namreč na svojem ekranu spremljal tudi vaše objave na zidu. Vse dokler ga ne boste zavrnili, kar pa ne bo tako enostavno. Zahteva namreč kar nekaj klikov.
Facebook seveda želi na ta način še povečati izmenjavo informacij, ki vodi do več klikov, več povezav in s tem večje obiskanosti njihovega portala. A vendar, z nadaljevanjem takšnih posegov bodo uporabniki hitro in neusmiljeno začeli zapirati svoje uporabniške račune.
Dokaj podobne težave je imel Google ob vklopu svoje "Buzz" storitve, zaradi česar je bilo veliko polemik. Google je zadeve vzel resno, takoj izklopil neprijetne možnosti. In tudi zdaj je vsaka storitev pripravljena, da se vklopi šele po uporabnikovi izbiri.
Seveda se je (in se bo) Google soočal s težavami z zagotavljanjem privatnosti. Sploh na področju zemljevidov, kjer veliko polemik nastaja zaradi uporabe žive slike. A vendar, Googleova poslovna filozofija je tista, ki zagotavlja pozitivno prihodnost. Temelji namreč na svobodi in izbirah posameznika. In gre tako daleč, da so prenehali delovati na kitajskem zaradi cenzure, ki jo je zahtevala vlada.
Uporabniki bomo na dolgi rok za svojo osebno elektronsko identiteto predvsem iskali varne, zanesljive in dolgoročne rešitve. Ponudnike, ki nam bodo znali vedno jasno in natančno predstaviti možnosti. Storitve, ki bodo omogočale nastavitev zasebnosti in javnosti za sleherni element. Naj bo to slika, objava na zidu, osebno sporočilo ali poslovni dokument.
Moja ocena: 1:0 za Google. In vaša?
Dušan Vrban