Bitka za spletne profile.
12.11.2010
*Nadaljevanje članka "Še vedno stavim na Google".
Vizitka. Nostalgično se je bomo spominjali tisti, ki smo jo kdaj v nekoliko večjih količinah uporabljali. Takšen majhen kartonček, včasih nenavadnih dimenzij ali oblik, a najpogosteje standardiziran na 8 x 5,5 cm. Z imenom in priimkom, titulo, kontaktnimi podatki. Včasih z fotografijo. Zadnja leta še z dodanim elektronskim naslovom, spletno stranjo in pri tistih najbolj drznih ostalimi spletnimi kontakti: skype, msn in še kaj.
Vizitka umira. Verjetno jo bodo sicer nekateri še spretno izkoriščali naslednja leta, saj bo postala vedno bolj redka in bo seveda z dobro vizitko mogoče doseči zanimive učinke. A bodimo realni, si zadnja leta še vedno toliko podajate vizitke kot prej? Zdi se, da ne. Saj je jasno - če me rabiš, vpiši moje ime in priimek v google in velika verjetnost je, da boš tako ali drugače prišel do mojih kontaktnih podatkov. Če dodaš še znak @, pa je skoraj neverjetno, kako hitro je možno dobiti moj elektronski naslov. In kaj več še sploh rabiš?
Profil. Spletni profil. V zadnjih letih smo jih vsi bolj ali manj pridno ustvarjali, zavedno ali nezavedno. Oglejte si moja 2 profila:
Dušan Vrban (G)
Dušan Vrban (F)
Spletni profil ima očitne prednosti pred vizitko. Je bolj bogat, opremljen z več informacijami, v nekaterih primerih je celo lahko zanimivo oblikovan. Je interaktiven in omogoča, da količino informacij sproti povečujete. Še bolj zanimivo, spletni profil vsebuje vaše želje, hobije, preference, navade. Preko spletnega profila lahko dejansko spoznate osebo, zgodovino in način razmišljanja. Je tudi vaš življenjepis in spletni dnevnik. Spletni profil je digitalizirana oseba z vsemi podatki, ki jih želi posredovati.
Zato so spletni profili za marketing ena najpomembnejših sprememb, ki nas čakajo v naslednjih letih. Si predstavljate, kako bi lahko prilagodili svojo ponudbo izdelkov, če bi res poznali želje, preference in vedenje vaših kupcev? Kako napredno segmentacijo bi lahko izvajali? In prilagajali ponudbo konkretnim željam in načinu razmišljanja posameznika.
Bitka za profile.
Zato sta Google in Facebook v bitki za profile. Kajti kdor bo upravljal s spletnimi profili, bo upravljal tudi s sredstvi vašega marketinškega proračuna. Kajti tam, kjer boste dobili natančnejše ciljanje in več "profilov", bodo vaša sredstva koristneje uporabljena.
Facebook trenutno dobiva to bitko, 2:1 torej.
A vendar ponovno tudi tukaj stavim na Google. Predvsem zaradi vedno korektnega odnosa do uporabnikov, svojih zaposlenih in Facebook-fobije (več o tem v naslednjih prispevkih). Pa vi? Kateri profil bi raje uporabili kot svoj javni profil? S katerim profilom boste čez 5 let kandidirali na razpisu za prosto delovno mesto?
Moja ocena: 3:0 za Google. In vaša?
Dušan Vrban