Uporabniki vs. storitve.
29.20.2010
*Nadaljevanje članka "Stavim na Google".
Število uporabnikov
V zadnjih 2 letih smo bili zasuti z informacijami o rasti števila uporabnikov Facebook-a (140, 150, 200, 300, 500 milijonov). Avgusta so prve analize pokazale, da ljudje porabijo več časa na Facebook.com kot na Google.com. Zazdelo se je, da je Facebook prerasel Google.
Dejstvo je, da ima domena facebook.com danes res največje število uporabnikov in vsakodnevno ljudje največ časa preživijo prav na tej strani. A vendar s tem še daleč ne doseže celotnega obsega uporabe Googleovih storitev. Med te namreč sodijoGmail, Google dokumenti (brezplačni spletni Office), Youtube, Picasa, Google Reader, Google Groups, Google maps, Blogger, Google books in številne druge.
Kljub temu pa lahko ugotovimo, da se na ravni števila uporabnikov in njihove vpletenosti bije zanimiv boj, ki ima nekoliko nejasen izid. Čeprav ima Google trenutno veliko prednost (Facebook zagotovo ne more hitro razviti nekaterih orodij, v katera Google že leta vlaga - dokumenti, Picasa), lahko ta hitro izgine iz naslednjih razlogov:
- Elektronska pošta umira. Generacije 2000+ verjetno sploh ne bodo uporabljale elektronske pošte, saj je osebno sporočilo v Facebooku (ali kjerkoli že) povsem dovolj. Lahko vsebuje povezave in na teh povezavah so lahko dokumenti, slike,... karkoli. Treneji nekaterih športnih klubov so tako začeli komunicirati s starši preko emaila in z otroci preko Facebooka. Ker otroci ne uporabljajo emaila. In ga ne nameravajo. Ker je dolgočasen. Gmail je torej odlično razvito orodje, ki bo verjetno čez leta postalo to, kar je danes telefaks.
- Obstajajo številne alternative Google dokumentom. Tako izpopolnjene sicer niso, a vendar bi Facebook lahko enostavno kupil katero izmed njih in jo ponudil v uporabo svojim 500 milijonom uporabnikov. Isto velja za vsa druga orodja, ki trenutno Googleu prinašajo uporabnike. Facebook lahko kadarkoli kupi ali začne s promocijo alternativnih možnosti. Preusmeri uporabnike na druga orodja in s tem zmanjša moč Google-a.
A vendar se zdi, da bo tudi tukaj zmagala filozofija odprtosti in integracije, ki jo goji Google. Facebook namreč razvijalcem povzroča veliko težav. Pri tem ne gre le za vprašanja varnosti in dostopa do podatkov, kar smo obravnavali v prejšnjem prispevku, ampak tudi težave z nedelovanjem vmesnikov, zelo specifično logiko funkcioniranja in obvezno integracijo v Facebook okvir, ki ima - fiksno dimenzijo. Facebook želi vse uporabnike na svoji domeni, ne na vaši.
Googleov pristop je drugačen. Njihove storitve lahko integrirate v svoje aplikacije. Niste omejeni v nobene okvirje. Za uporabo praktično ne rabite spreminjati logike svojega delovanja, ampak zgolj nadgradite z rešitvijo.
Prav zato verjetno Facebook tudi z nakupom drugih rešitev ne bi pritegnil svojih uporabnikov v njihovo uporabo. Facebook se uporablja kot orodje za izmenjavo informacij med prijatelji, sodelavci, znanci. Za obletnice osnovnih in srednjih šol, srečevanje s starimi prijatelji. Za spremljanje dogajanja v priljubljenih podjetjih in destinacijah. Tudi za igranje iger. Za različne oblike družabnega življenja. Zato lahko pričakujemo, da bo Facebook dosegel tudi milijardo uporabnikov, saj se ljudje radi družimo. Vprašanje je le, ali bo Google pred tem uspel s storitvijo Google.me?
Moja ocena: 2:0 za Google. In vaša?
Dušan Vrban