Vključevanje potrošnikov v razvoj.
Crowdsourcing je eden izmed mnogih terminov, ki si v slovenskem knjižnem jeziku še ni zagotovil ustreznega prevoda. Če na hitro preletimo rezultate iskanja na Googlu, najdemo kar nekaj poskusov prevoda kot so "množično zunanje izvajanje", "moč množic", "javno reševanje problemov" ali celo "množičenje". :)
Kaj je crowdsourcing?
Za kaj torej gre? Crowdsourcing je izpeljava vsem dobro znanega outsourcinga (prenos delovnih nalog podjetja in njihove izvedbe na zunanje izvajalce), le da se v tem primeru podjetje ne obrne na za to kvalificirane agencije oziroma strokovnjake, ampak na javnost in posameznike, ki prostovoljno sodelujejo v iskanju rešitev za dani problem.
Vključevanje potrošnikov v razvoj izdelkov postaja vedno bolj aktualno. Kar je nadvse logično in razumljivo, saj so uporabniki tisti, ki uporabljajo naš izdelek in vedo kaj bi želeli na njem spremeniti oziroma nadgraditi.
Velika podjetja in crowdsourcing
Crowdsourcinga se poslužujejo na primer pri Microsoft-u, kjer testno verzijo svojih programov najprej ponudijo izbranim uporabnikom in jih prosijo za povratno informacijo (predloge izboljšave, kritike, pohvale). Tudi Facebook je uporabil crowdsourcing, in sicer za prevajanje svojih vsebin v različne jezike. Bazo navdušenih uporabnikov so, med drugimi, vključili v razvoj izdelkov tudi pri Lego, Nike (NikeID omogoča personalizacijo izdelkov), Dell (IdeaStorm) in Starbucks (MyStarbucksIdea).
Primer crowdsourcinga je tudi Wikipedia, ki pa je na začetku naletela na veliko kritik glede kakovosti in kredibilnosti objavljenih vsebin. Vendar se je kasneje izkazalo, da je korektnost informacij na Wikipedii primerljiva celo s tistimi v priznani enciklopediji Britannica online (raziskava je omenjena v knjigi Dolgi rep, avtorja Chrisa Andersona).
Prednosti crowdsourcinga
Prednosti crowdsourcinga so predvsem nižji stroški, hitrejši odziv, uporabnikom prilagojeni izdelki in vpogled v mnenje ter razmišljanje množice različnih ljudi – predvsem tistih, ki so že uporabniki našega ali podobnega izdelka.
Jeff Howe je v letu 2006 prvi uporabil termin crowdsourcing v objavi članka "The rise of crowdsourcing" na Wired magaiznu. Takole je crowdsourcing opisal v video posnetku.
Pa vi? Ste se kdaj že obrnili na moč množice v obliki natečaja ali mogoče testiranja novih izdelkov?