Kar nekaj debat zadnje čase se je vrtelo okrog skupina-gradnje. Jadranje, adrenalinski park ali gradbeništvo? S teambuildingom se ukvarja(m)jo številni najrazličnejsi strokovnjaki, od psihologov do nekdanjih športnikov (veteranov). Verjetno je tudi to eno od področij, podobno kot marketing, kjer smo vsi dovolj pametni. A vendar se mi zastavlja vprašanje, ali sploh vemo, kaj je team buliding? Jadranje, adrenalinski-park, ali gradbeništvo?
Enega bolj zanimiv mailingov mi je prav danes poslala
Mateja iz BM Consultinga. Iz vsebine je bila jasno razvidna izkušenost in usmerjenost v dejavnike
vedenja zaposlenih. Kot so napisali, se v timskih igrah in izzivih dotaknejo štirih ključnih področij uspešnega tima - empatija, pozitivno nestrinjanje, deljena odgovornost in zdravo zaupanje.
Nekaj
naših izkušenj, ki so vključevala elemente team-buildinga, kaže, da so obstajali pozitivni učinki na vzdušje in
razumevanje v skupinah. A vendar se zdi, da je team building nekoliko preozko obravnavan, procesi premalo razviti, vlaganja prenizka. In sploh, da se team-building obravnava kot družaben dogodek, ne kot proces, ki se nikoli ne konča.
Kakšno je vaše mnenje in izkušnje s to popularno tematiko? Je team building dovolj za uspešen team? Ali je team buliding "dan v naravi" ali dolgotrajnejši proces? In ali bi morali team building razvijati še naprej?
Je team building dovolj za uspešnost?