Kakovostne spremembe se začnejo s poslušanjem. Veliko problemov v organizaciji bi bilo hitreje rešljivih, če bi komunikacije med zaposlenimi bolje potekale. Pri tem je pogosto ena največjih težav, da v razgovorih določeni udeleženci "poslušajo, a ne slišijo". Razlog je pogosto v obeh vpletenih straneh, kar je odvisno v veliki meri od osebnostnih lastnosti zaposlenih.
Sestanki aktivnega poslušanja
Ena izmed možnosti, da te vrzeli razkrijemo in jih po možnosti rešujemo, je uvedba sestankov aktivnega poslušanja. Namen tovrstnih sestankov ni v tolikšni meri, da pridemo do rešitve nekega problema, kot spoznavanje naših sposobnosti, da predstavimo problem, oziroma razumemo, kaj drugi menijo.
Na osnovi predlogov podrejenih se izbere tema sestanka (ki naj bo vezana na delo in se zdi problematična) in o njej poslušajo mnenja vseh prisotnih (vsak ima recimo 3 minute, da predstavi svoje mnenje). Vsak si zapiše, kako je razumel mnenje te osebe in ga posreduje še isti dan po elektronski pošti tej isti osebi. Vsak udeleženec mora nato sprejeta sporočila analizirati in ugotoviti, ali so udeleženci razumeli, kaj je bilo sporočilo. Udeleženci se nato individualno medsebojno dogovarjajo o razumljivosti teh sporočil, vendar ob pravilu, da morajo predvsem ugotoviti, zakaj se niso razumeli. Predvsem nadrejeni mora te tokove natančno preučiti in ugotoviti, ali je dobro razumel sporočila posameznikov, oziroma ali so oni razumeli njegove reakcije.
Kratko in praktično
Sestanek je lahko torej zelo kratek in se nadaljuje po elektronski pošti. Pri tem ne smemo pozabiti cilja - da vsak posameznik ugotovi, ali gre za težavo v njegovih razlagah (večina udeležencev ni razumela njegovih sporočil), ali za težavo v razumevanju druge osebe (ki edina ni razumela njegovih sporočil).
Dovršite torej proces vzpodbujanja vaših sprememb, saj bodo ob jasnejših komunikacijah, ki sledijo iz tega procesa, vaši sodelavci in sodelavke lažje uvajali pozitivne spremembe.