Kratka analiza dogajanja.
Druženje, srečanja, majhne in velike vljudnosti, majhni in veliki nastopi, make-up in pristnost. Včasih preprosto, drugič neverjetno zapleteno. Udarno in premehko. Z nasmehom, vedno.
Da, to je le začetek. Drobec prvega dne slovenske marketinške konference, na kateri se dogaja marsikaj. Marsikaj odličnega in naprednega, tehnični in drugi spodrsljaji, ki jih voditeljica neverjetno inovativno rešuje, ter tu in tam povsem svojevrstne razprave, ki nimajo veliko veze z marketingom. A pristno, marketinško, čustveno, inteligentno.
Za vse, ki niste utegnili:
O vem, da vas je takšnih veliko. Projekti, družina, lastna kreativnost, dopusti,... a vseeno upam, da se naslednje leto vidimo. :-)
1. dan
Klasika hotela Bernardin, dodelana sponzorska mašinerija ob prihodu. Prijazna primorska hostesa, ki me je v tretjem poskusu prepričala, da pošljem SMS za točko in dobim frisbee. Od nje bi se lahko vsi prisotni veliko naučili, mogoče bi jo celo morali poslati direktno na oder, da celotna dvorana pošlje SMS hkrati. Samo toliko, da vidimo, kaj se zgodi, ko 500 ljudi hkrati dobi nazaj potrditveni SMS.
Otvoritev konference je bila sproščena, z nekoliko nepripravljenim občinstvom, ki se je še kar napajalo z morskim zrakom.
Rohit Talwar je bil nekako skladen z mojimi pričakovanji. Veliko podakov, ugajanje občinstvu in vsekakor pomembno spoznanje, da se dogaja določena sprememba gospodarske moči in s tem prenos kupne močina druge celine. Mogoče pa moramo statistiko gledati nekoliko previdneje? In napovedi, da bomo že mi živeli 120 ali 150 let? Vsem so zvenele prijetno in hkrati strašno.
Kristjan Šuštar je prikazal, da je mogoč pravilen management turistične destinacije(Rovinj), a predvsem s privatno iniciativo. Priznal je, da jih čaka ševeliko dela, a so na pravi poti. Impresivna raziskava, veliko dejstev in odličen nastop. Presegel pričakovanja.
Bojan Rogač je bil v neprijetni situaciji, a vendar se ja zanjo sam odločil. Prikazati poslovanje ne tako uspešne znamke, ki so ji bili dodani nekateri izdelki Leka in je tako ponovno zrasel promet. Marsikaj je bilo pozornemu poslušatelju prozornega in žal je svojo predstavitev nato še preveč raztegnil. Pomemben nauk iz vsebine - tudi, kadar vam ne cvetijo rože, se morate boriti.
dr. Damijan Mumel je pripravil skupinsko terapijo, v kateri je šokiral večji del občinstva s tem, da jih je vrnil naprej k osnovam. Bučen aplavz pove vse o kakovosti njegove enostavne, a najboljše predstavitve dneva in vsebine. Nauk: premislite, kaj govorijo vedeževalci, ali ste res najbolj pametni in delajte strokovno. Posvetujte se s strokovnjaki in upoštevajte njihovo mnenje še preden zbolite.
Brandon Fletcher je svetovalec velikega podjetja. Tako velikega, da sem se izgubil v njegovi predstavitvi pri kakšnem 3 ali 4 slideu. Veliko razumem, a tako kompleksnih modelov že dolgo ne. Sploh, če mi na koncu kompleksen model pove, da trgovine v trgovski verigi, kjer imajo nižje cene, dosegajo nižje dobičke. Res, verjetno jaz ne bi naredil sprejenih izpitov v tem podjetju.
dr. Dejan Verčič je izjemno izkušen gospod z dolgoletnimi izkušnjami v komuniciranju. Verjamem, da je po toliko nastopih enostavno težko najti motivacijo, da vpleteš v svoje komunikacije tudi občinstvo. Komunikacija je neskončen trak, ki ga je treba pretrgati, da vstopiš v njo? 4V namesto 4P? Nekaj takšnega. Škoda, saj vem, da lahko pričakujemo več od takšnih osebnosti. Ali pa se moramo tudi sami potruditi, da se bolj vpletemo?
Eivind Schackt je simpatičen, prodoren možakar, ki pa izhaja iz nedifinirane države, kjer govorijo zelo zelo hitro. Občinstvo je bilo utrujeno, poslušalo počasi. Žal res nisem razumel kaj veliko več od tega, da je MultiChannel marketing nekaj neverjetno novega in uspešnega. Studio Moderna je odlično podjetje, zato sem prepričan, da se res izplača to zadevo preveriti na internetu in videti, kaj je v tem.
Roka Vodnika žal nisem uspel poslušati, kot tudi večji del nastopa Tatjane Klančnik Breznikar. A zato mi je uspelo ujeti Michaela Parzefalla, ki je predstavljal svetlo plat znamke Danone. Občinstvo je veliko spraševalo kasneje po temnih plateh (izkoriščanju revnega prebivalstva, dejanski kakovosti izdelkov), a mene je resnično zanimalo, ali je to res eno podjetje, ki deluje po celem svetu (želijo hraniti vseh skoraj 7 milijard ljudi), ali je sestavljanka podjetij, ki delujejo pod isto znamko? Kot bi rekel moj pred kratkim pridobljen prijatelj - "Are you global, local or glocal?".
Javna podjetja so različna. In tudi DARS lahko vodi nekdo - mag. Tomislav Nemec, ki resnično vidi možnosti za marketinško razmišljanje tudi v monopolističnih organizacijah. Zdi se, da bi prav on moral biti glavni govornik na naslednji marketinški konferenci - na katero bi povabili vse vodilne v pomembnih javnih monopolnih organizacijah.
Podelitev nagrad je bila isto simpatična kot lanska in pravo veselje je bilo videti nove prejemnike nagrad za marketinški up ter marketinškega direktorja. Pomembna priznanja in še pomembneje - ponovno je EPF v Mariboru v nagradi za najboljše magistrsko delo. Ne vem, kdo vodi po številu nagrad, ampak če zmagujejo viole, je vedno prijetno.
Hindi Zahra nas je navdušila. Škoda le, da samo za kratek čas in v dvorani s stoli. Večerna zabava pa je zaradi vremena žal bila v hotelski avli in mogoče smo le za trenutek prehitro odšli na spanje...
2. dan
Vijay Mahajan nas je prebudil, ozavestil in nasmejal. Prijazen starejši možakar, navdihujoč govornik in tipično ameriško-indijsko globalen. Res je, številne najbolj znane blagovne znamke izhajajo iz majhnih držav. Ali je priložnost v 86% svetovne populacije ali v 14%. Gre za velik del Azije in Afrike in številne druge države. Le srečna manjšina, v katero sodimo tudi Slovenci, ima večji BDP / prebivalca. Vijay Mahajan pravi, da je to velika priložnost, še posebej, če upoštevamo dejstvo, da so številni prebivalci razvitih držav (14%) izseljenci revnih držav (86%) in tja redno pošiljajo svoje zaslužke.
, pa je še vedno odvisno od vaših poslovnih ciljev, strategij in osebne motivacije.
V prvi vzporedni sekciji sem prisluhnil Zenelu Batagelju o vplivu in poziciji slovenskih blagovnih znamk v državah bivše Jugoslavije. O da, zapravili smo veliko priložnosti in škoda, da teh rezultatov niso videli naši (in "njihovi"?) dragi domoljubi? Vsak dan prepiranja o meji zelo drago plačuje gospodarstvo. Pravzaprav je v sklepu bilo povedanih nekaj zelo koristnih misli o tem, da bomo morali res kreirati čisto evropske (ne slovenske) znamke, če bomo želeli še dolgo prodajati na balkanu.
Sledil je fascinanten primer Droge in reorganizacije marketinga, ki sta jo predstavili Nataša Češnovar in Ana Žunjanin. O da, brand team je izredno uporaben koncept, ki ga morate spoznati, če ste prisotni v več državah.
Petra Lapajne in Lucija Marovt sta predstavili kreiranje regijske znamke in razvojne strategije Zelenega krasa. Energija, želja, odličen pristop k delu. A bojim se, kaj bo naslednje leto po lokalnih volitvah. Neverjetno ponavljajoča se zgodba. Mogoče pa je treba kombinirati (kar je Petra odlično nakazala v zaključku) koncept brand teama in še nekaterih malenkosti, ki smo jih spoznali te dni?
V tem trenutku je zmanjkalo časa in žal sem moral izpustiti zaključek. A vesel bom vaših komentarjev, kaj je še sledilo in kaj manjka v tej kratki analizi?
Dušan Vrban