Na spletnih straneh od 15. junija.
Verjetno ste že vsi zaznali tisoče opozoril, da bodo lastniki spletnih strani od 15.6 morali implementirati obvestilo in pridobiti dovoljenje uporabnika za uporabo piškotov na spletnih straneh. Na to tematiko je danes pristonih veliko brezplačnih člankov in seveda seminarjev za zaslužek.
Opozorilo bomo seveda implementirali na naših spletnih straneh in straneh, ki jih vzdržujemo, saj se strinjamo s tem, da so uporabniki zaščiteni. A nič prej kot 15.6. Vzrok je v težavi, ki jo bo ta zakon povzročil uporabnikom. Običajni obiski spletnih strani bodo namreč postali ob doslednem upoštevanju zakona precejšnja nočna mora. Praktično vsaka spletna stran namreč vsebuje vsaj nek analitični piškotek (Google analytics ali podobno).
Ali je 1 kratno dovoljenje dovolj?
To pomeni, da bo uporabnik, ki v nekem dnevu naloži 100 strani iz različnih domen, 100x videl obvestilo (ki ga bo kliknil ali ne). Naslednji dan se bo ob obisku iste spletne strani moralo zgoditi isto, saj spletna stran ne more "vedeti", ali je isti uporabnik dal dovoljenje.
V primeru, da je uporabnik namreč dovolil uporabo piškotkov določeni spletni strani, se bo v uporabnikov brskalnik (Chrome, Firefox, IE) namestil piškotek, v katerem bo razvidno, da je dovoljenje dano. A ta piškotek ob doslednem upoštevanju zakonodaje ne bo smel ostati shranjen v brskalniku, saj naslednji uporabnik tega brskalnika ni nujno ista oseba.
Ali bodo uporabniki to prenesli?
Tako bo v primeru zaprtja spletnega brskalnika in ponovnega odprtja čez nekaj minut ter obiska iste spletne strani, uporabnik moral ponovno videti isto obvestilo in dovoliti (ali ne) uporabo piškotkov.
Težava nastopi seveda s tem, da bo uporabnikom to v nekem trenutku začelo presedati. Gre namreč za obvestilo, ki se mu (po zakonodaji) ne bo možno izogniti. Niti uporabnik ne bo imel orodja, s katerim bi to obvestilo trajno umaknil. Vsak lastnik spletne strani, ki ne bo želel biti kaznovan, bo namreč moral to obvestilo obvezno vstaviti v stran ali izklopiti vse piškotke za spletno analitiko (in podobno).
V Veliki Britaniji so to novost uvedli 2012 in v začetku 2013 že prekinili, saj so ugotovili, da povzroča več težav in zmanjšuje obiskanost spletnih strani. Prav tako ne povečuje zasebnosti, saj uporabniki, ki ne razumejo piškotkov, ne kliknejo ničesar v takšnem opozorilu. Rezultat je nazorno prikazan v tem članku.
Integracija v brskalnike je prihodnost
Ker bo dejansko ta novost predstavljala v tem koraku velik strošek za gospodarstvo in veliko nejevolje pri uporabnikih, si lahko želimo le, da bo čim prej v brskalnike uveden Do not follow standard. Kot ugotavljajo pri informacijskem pooblaščencu:
"S tem orodjem bi lahko uporabnik spletnim stranem javljal svojo željo, da mu ne sledijo. Da pa bi bilo tako orodje skladno z evropsko zakonodajo, bi morali imeti brskalniki privzeto vključeno nastavitev ne-sledi-mi. Pooblaščenec bo te smernice po potrebi posodabljal in vključeval morebitne nove informacije s tega področja."