slovensko      English
Zanimivosti O Mariboru Kako v Maribor?
 
Namen kongresa
Program
Zaključki kongresa
Razlaga znaka RIMC 2003
Obvestila za javnost
Društvo DPL
Organizatorji
Sponzorji

ZAKLJUČKI 1. KONGRESA UPRAVLJAVCEV ŽELEZNIŠKE INFRASTRUKTURE

Sodobni način življenja in z njim povezana zahteva po primerne mobilnosti vse večjega števila ljudi kakor tudi kvalitetne oskrbe gospodarstva narekujeta razvoj učinkovitih in uspešnih transportnih sistemov. Pomemben sestavni del le-teh je tudi železniški prometni sistem, v okviru katerega potekajo tudi aktivnosti upravljanja železniške infrastrukture.

Znanost in stroka imata na področju upravljanja železniške infrastrukture ključni pomen. Politične odločitve, ki se oblikujejo skozi usmeritve prometne politike (lokalnih, regionalnih, nacionalnih, evropske), lahko učinkovito prispevajo k uresničevanju zastavljenih ciljev, samo v kolikor so izoblikovane v sodelovanju z znanostjo in stroko.

Upoštevajoč prednosti železniškega prometnega sistema zaradi okoljske sprejemljivosti in posledično realnih možnosti intenzivnejšega razvoja, so izdelani ukrepi evropske, pa tudi slovenske prometne politike, ki so usmerjeni k spodbujanju razvoja železniškega prometnega sistema.

Evropska zakonodaja in usmeritve s področja urejanja železniškega prometnega sistema zahtevajo ukrepe, ki prispevajo k povečanju učinkovitosti oziroma zahtevanemu dvigu produktivnosti železniškega prometnega sistema ter zagotavljajo celovitejšo kakovost transportnih storitev na področju Evropske Unije.

Republika Slovenija se je odločila za takšno evropsko pot, predvsem zavedajoč se svoje odgovornosti in vloge v bodočem evropskem prometnem sistemu. Veljavna zakonodaja je evropsko primerljiva, kar pomeni, da omogoča zahtevano reorganizacijo ŽPS in normalno delovanje upravljavca železniške infrastrukture. Javna agencija za železniški promet RS je s strani Vlade RS ustanovljena kot upravljavec železniške infrastrukture v RS.

Slovenija, s svojim geostrateškim in geopolitičnim položajem na križišču V. in X. panevropskega koridorja, lahko predstavlja, ob dosledni implementaciji zakonodaje, učinkovit primer kvalitetnega preoblikovanja železniškega sistema v cilju zagotavljanja uveljavitve le-tega v bodoči Evropski Uniji.

Upravljanje železniške infrastrukture je heterogena, kompleksna dejavnost, ki vsebuje celovito skrb za razvoj železniške infrastrukture, njeno vzdrževanje, nadgradnjo in modernizacijo.

Implementacija sistema upravljanja železniške infrastrukture je odvisna od globalnih usmeritev (smernice EU) ter nacionalnih pogojev in danosti. Predvsem slednje je vzrok, da v EU ni zaslediti enovitega modela upravljanja ŽI ter da se posamezne konkretne rešitve s tega področja med seboj razlikujejo. RS seveda tudi zaradi svojih danosti in interesov po učinkovitejšem upravljanju železniške infrastrukture, pri tem ni izjema.

Mednarodna združenja, kot na primer Združenje evropskih upravljavcev železniške infrastrukture - EIM, imajo pomembno vlogo pri usklajevanju in spodbujanju celovitih rešitev s področja upravljanja železniške infrastrukture ter omogočajo prepotrebno izmenjavo izkušenj tega sicer mladega, vendar hitro rastočega interdisciplinarnega področja.

Znanstvena srečanja (kot na primer Kongres upravljavcev železniške infrastrukture RIMC 2003) pomembno prispevajo pri prenosu znanj in izkušenj med različnimi subjekti procesa upravljanja železniške infrastrukture, tako na mednacionalni, kot tudi na nadnacionalni ravni, zato je nedvomno potrebno tudi na tem področju zagotoviti trajen način tovrstnega sodelovanja.

Pri strokovnem delu je potrebno vključevati najširšo strokovno, pa tudi drugo javnost, saj se na takšen način zagotavlja celovitost in ustreznost praviloma interdisciplinarnih in multidisciplinarnih strokovnih odločitev. Ob tem je sodelovanje znanstvenikov in strokovnjakov slovenskih in drugih evropskih univerz ključnega pomena.

Kongres upravljavcev železniške infrastrukture naj postane permanentni mednarodni dogodek, na katerem bodo sodelovali najuglednejši strokovnjaki različnih področij upravljanja železniške infrastrukture. Osnovni cilj kongresa bo izmenjava strokovnih izkušenj in vzpodbujanje sodelovanja med podjetji in posamezniki, ki delujejo na področju upravljanja železniške infrastrukture.


Organizacijski odbor RIMC 2003

Generalni sponzor:
 


 
Ostali sponzorji:
   
OMEGAconsult
   
SŽ projektivno podjetje
   
Občina Maribor
   
Q Techna
   
SIEMENS
   
Nova KBM
   

Letalski prevoznik ADRIA AIRWAYS

   
SCT d.d.
   
IBV Ingenieurbüro Vössing
VEPRO Verkehrsbau Projekt
   
Raiffeisen KREKOVA BANKA
   
UNIFE
   
Zavarovalnica Maribor
   
ERDMANN Softwareges
   
Nova LB
   
Numip
   
DDC svetovanje inzeniring
   
Holland Railconsult
   
Prometni institut Ljubljana
   
Iskra Sistemi
   
Pro Plus
   
Softdata
   
Varnost Maribor
   
Zavarovalnica Triglav
   
Zdravilišče Laško
   
Zavarovalno poslovni inštitut
   
Univerza v Mariboru
Fakulteta za gradbeništvo
   
InterEuropa
   
Gradbeno podjetje Grosuplje
   
CM Celje
   
Cargo Center Graz
   
SHOPS
   
Gornja Radgona
   
Viator & Vektor TIR
 

Društvo za poslovno logistiko
Smetanova 17, 2000 Maribor, Slovenija
tel.: +386 2 229 43 77, fax: +386 2 251 53 37
info@drustvo-dpl.si, www.drustvo-dpl.si
ideja in oblikovanje