Hans bo ubil svoje družabne račune.
1.9.2010
Vsi visoko na iskalnikih
Danes sem imel debato o možnostih enega podjetja na spletu. Prejeli so še eno neštetih ponudb za "višjo uvrstitev v iskalnikih in druge optimizacije". In kaj lahko naredijo? Malo ali veliko, odvisno od njegovega budgeta. Glede na trg, na katerem se nahaja, vsekakor ne more pričakovati velikih uspehov z malimi vložki. Konkurenca namreč počne vse, kar je potrebno za visoko uvrstitev na iskalnikih.
Vsi optimalno upravljajo z elektronsko pošto
Še nekaj dni nazaj sem imel podobno debato z Rokom Hrastnikom. Kaj se bo zgodilo, ko bodo vsa podjetja v panogi na isti pameten način pošiljala elektronsko pošto? Ko bodo vsi upoštevali vsa pravila spletnih komunikacij? Kdo bo prvi na googelu in kdo bo k sebi spravil vse kupce? Domnevala sva, da do tega mogoče niti ne bo prišlo.
Vsi na vseh družabnih medijih
Danes sem za povrh prebral še tale kratek, učinkovit tekst o "družabnih medijih", ki so tudi pri nas bolj ali manj hit. Avtor meni, da smo se zasitili vsega skupaj in je čas za resnejši preboj. In dejstvo je, da smo v zadnjem letu dni hočeš - nočeš, večinoma vsi zleteli na te zadeve. Vsak je že ustvaril kakšno FB skupino, mogoče stran, najbolj vztrajni povezujemo v igro vsa druga orodja. Še Kraft&Werk je pristopil k igri te dni. Zdaj Mariborčani čakamo še Mediamix in druge agencije?
Vsi zmagovalci?
A zdaj, ko imamo vsi web 2.0 spletne strani, FB račune, Twitterje, YouTube kanale in ja, tudi Wibiya orodno vrstico, kdo je zmagal? Prvi? Zadnji? Najbolj kreativni? Najbolj strokovni ali zabavni? Kje so opevani virtualni svetovi? Ali bo semantični splet spremenil igro?
Zmagal bo Jack. Hans bo ubil svoje družabne račune.
Nekoč sem poslušal predavanje starejšega švicarskega profesorja na temo "management" (žal sem ime pozabil, ampak bil je legenda). Skozi leta proučevanja je prišel do ugotovitve, da je med Jackom (ameriški podjetnik) in Hansom (nemški podjetnik) ena sama bistvena razlika:
Jack bo ob vsakem neuspehu ugotovil, kaj je naredil narobe in v naslednjem poizkusu to popravil. Hans bo ob prvem neuspehu naredil samomor.
Isto se dogaja v spletnih komunikacijah. Andrej Podgoršek iz Vitapur-a je Jack, kar lahko vidimo v analizi njegovega dela na spletu. Pred leti sem imel srečo, da se je odločil za sodelovanje z drugimi izvajalci pri izdelavi spletne strani (zakaj?). Kajti Andrej je eden tistih, ki vedno znova išče priložnost za optimizacijo. Tam, kjer je v prejšnjem poizkusu izgubil 1%, bo v naslednjem poizkusu našel rešitev za bolj učinkovito rešitev. Je bil eden prvih Evropejcev, ki jih poznam, da je "koloniziral Kitajsko". Ne zato, ker si je tako želel potovanj. Zato, ker je tam dobil bolj optimalne nabavne pogoje (ceno). In prepričan sem, da je v nabavi počel isto kot na spletu. Vedno znova je iskal boljše, optimalnejše rešitve.
Hanse vsi poznate. Številni drugi, ki stavijo na dolgoročne učinke in previdno izbirajo potencialne rešitve in implementacijo. Pogosto jim je pomembnejši medsebojni odnos kot učinkovitost. Pripravljeni so dalj časa vlagati v nekaj, četudi ni takoj rezultatov. Želijo si očesu prijetnih rešitev in ne marajo TopShop trgovskega pristopa. Če nekaj ne deluje po določenem času, bodo verjetneje odnehali in iskali drugo rešitev, kot optimizirali obstoječo.
A vendar, internet je med nami šele relativno kratek čas. Ekspanzija družabnih omrežij je šele v preteklem letu dobila pravi zagon in opevani web 2.0 šele zdaj kaže svoje razsežnosti. Zato sta testiranje in optimizacija nujna za razvoj in preživetje, saj dolgoročno preverjenega modela še ni. In zato bo verjetno Hans v kratkem ubil svoje družabne račune. Ali jih vsaj dal v hibernacijo.
Nevarnost optimizacije
Torej zakaj sem imel srečo, da se je Andrej odločil za druge izvajalce? Preprosto zato, ker se optimizacija dogaja z izračunavanjem:
Moj vložek
-----------
Moj strošek
In izdelovalci spletne strani so na spodnji strani enačbe, kjer je treba zadeve zniževati, da dobimo večji končni učinek. Torej je treba delati za vedno nižjo in nižjo ceno.
Pravzaprav se optimizacija ne razlikuje prav nič od čisto finančniškega pogleda na poslovanje podjetja. Saj poznate tisto o optimizaciji stroškov v podjetju? Kje se začne? Običajno pri plačah in pisarniškem materialu. Nato v nabavi pri dobaviteljih. Vmes na tehnoloških posodobitvah. In kje se običajno konča? V tržnem zaostanku, ki je posledica nezadovoljnih zaposlenih, nižje funkcionalne kakovosti izdelkov in še nižje kakovosti spremljajočih dejavnosti.
Zato je verjetno smiselno biti malo dvojna osebnost. Kratkoročni Jack in dolgoročni Hans. In kako je vam ime? ;)
Dušan Vrban