Razumljivost vsebin marketinga
Vsi smo že kdaj poskušali prebrati navodila za uporabo pečice. Ali drugega kuhinjskega aparata uvoženega iz dežel daljnega vzhoda.
Tehnični jezik nas običajno odvrne po minuti. Razporeditev vsebine nas zmede in naenkrat se sprašujemo, ali so navodila za kuhinjski aparat ali letalo. Najbolj vztrajni berejo navodila 2 ali 3 minute.
Pogosto je žal povsem isto s komunikacijskimi materiali marketinga, ki jih sami sestavimo. Čeprav mogoče niso v tako strogo tehničnem jeziku, je njihova berljivost za uporabnike nerazumljiva.
Investicija v marketing
Pogosto porabimo številne ure za pripravo ter stroške za tisk nečesa, kar ne dosega svojega namena.
Naredili smo si stroške in mogoče celo poslabšali zaupanje v našo znamko. Kajti slaba berljivost negativno vpliva na percepcijo resnice.
V kolikor je tekst slabo postavljen, razporejen in neberljiv, uporabniki ne zaupajo viru.
Nasprotno uporabniki bistveno bolj zaupajo viru, kjer je vsebina tekoča.
Sestava in oblika vsebine vplivata na percepcijo zahtevnosti. Poznavanje fraz in postavitev ločil skupaj z obliko uporabniku podajo občutek napora, ki ga mora vložiti v razumevanje vsebine. In če je težko razumljivo, je težko kupiti.
Zato je doseganje tekoče berljivosti segment, ki mu posvečamo veliko pozornosti v marketingu. Predvsem v mobilnih spletnih straneh in aplikacijah, kjer je zaupanje še pomembnejše in odločitveni proces še krajši.
Tekoča berljivost v mobilni aplikaciji
S podobnim izzivom smo se ukvarjali pri razvoju naše mobilne aplikacije ARTOUR. Od začetka je bila prijetna na pogled. Vsaj med testiranjem na udobnem pisarniškem stolu.
A med hojo je vse skupaj postalo bistveno težje. Vrstice so poskakovale, se prelivale in nekaj vrstic branja je pošteno utrudilo oči.
Vsebina je bila praktično neberljiva. Še posebej kadar je nismo sami pripravljali. S tem je aplikacija izgubila pomemben del svoje funkcionalnosti.
Izboljšanje berljivosti za zadovoljstvo uporabnikov
Prav zato smo v nadaljnjem razvoju veliko pozornosti posvečali berljivosti vsebine. Testirali smo različne rešitve in iskali:
- pravo pisavo,
- debelino pisave,
- velikost črk,
- razmike med vrsticami,
- poravnavo,
- oddaljenost od roba ekrana
In skoraj vse je bilo prav. A ni bilo pravega občutka. Pri dolgih, a ne dolgočasnih, tekstih je bilo še vedno nekaj neprijetnega.
Uporaba drsnika
Ustrezne rešitve ni bilo enostavno najti. Predvsem zato, ker smo še vedno razmišljali iz vidika namiznih brskalnikov in spletnih strani. Vse skupaj smo opazovali statično na ekranu.
A na mobilnih napravah je drugače. Uporabniki jo držijo v roki in s palcem drsajo po ekranu. Naravno. Gib, ki je postal že podzavesten in del mišičnega spomina.
Razdelitev vsebine
Zato si lahko privoščimo, da vsebino bolj razdelimo. Odstavki so lahko ločeni, saj uporabnik enostavno drsi po ekranu in je višina ekrana poljubna. Ko smo posamezne odstavke ločili na površine, se je zgodil "aha efekt".
Tisti trenutek, ko se zaveš, da je končno vsebina berljiva. Postavljena tako, kot smo želeli. Za mobilno uporabo.
Postavitev vsakega odstavka na svojo ločeno površino je bila tista podrobnost, ki izboljša uspešnost.
Platforme za mobilno (digitalno) poslovanje
Uspešnost je razlog, zaradi katerega je treba v marketingu in informacijskih tehnologijah začeti razmišljati dlje od tehnologije mobilnih aplikacij in spletnih strani. Sestavljati je treba celovite informacijsko-komunikacijske platforme, ki omogočajo, da ima uporabnik v vsakem trenutku na voljo ustrezne uporabniške vmesnike in jasno pozicionirano znamko, s katero je v interakciji.
Razvoj platform za mobilno poslovanje
Prav to je namen projekta razvoja inovativne platforme za mobilno poslovanje, ki ga izvajamo skupaj s štirimi partnerji (COR FJA OdaTeam d.o.o., TIS d.o.o., Bintegra d.o.o., SPEM Komunikacije d.o.o.).
Tekom projekta, ki je potekal v letu 2014, smo razvili celovito platformo, ki omogoča našim naročnikom pravilno in uspešno uvajanje mobilnega poslovanja. Na projektu je sodelovalo čez 20 strokovnjakov, ki so podrobno analizirali vse aspekte mobilnega poslovanja in s pretokom medsebojnega znanja kreirali uspešno platformo za prihodnje mobilno poslovanje.
Sofinanciranje projekta
Projekt je sofinanciralo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Evropska unija - Evropski sklad za regionalni razvoj.