Med opoldansko kavo je na uri zasvetil poziv že tretjega robotskega ponudnika oglaševanja. Nameraval sem preskočiti, a je bila slika res simpatične dame.
Priznal sem, da me zdaj že dobro poznajo. Oziroma, da imajo v bazi shranjene moje vizualne preference. Po kratkem uvodnem flirtanju je neposredno in inteligentno predstavila dejstva. Še to so vedeli, kakšen način mi je všeč.
"Imamo predloge izboljšav izdelkov, embalaže in oglaševanja, ki vam bodo prinesli natanko 3,938845% povišanje dobička v naslednjih 6 mesecih."
V glasu sem zaznal nekaj tistih rahlih elektronskih tonov, a sem moral priznati, da deluje zelo človeško. Skoraj sem jo želel vprašati, če ima čas za kavo popoldan, da se pogovoriva v živo.
GDPR kot zgodovinska anomalija digitalnega marketinga
"Ampak kako ste to uspeli, če imamo še vedno v skladišču nekaj novih verzij izdelkov, ki jih nismo niti vstavili v bazo podatkov."
"Vaš sodelavec jih je fotografiral med delom. Analiza fotografij v njegovem oblaku je pokazala, da imate identične izdelke kot podobno podjetje v Senegalu. Očitno ste imeli enak vzorec razvojnih idej."
"Kateri sodelavec?"
Zavedal sem se, da je vprašanje neumestno, a nisem mogel verjeti, da smo ljudje še vedno tako površni kljub vsem navodilom glede fotografiranja. Ali imam vseeno konkurenta med zaposlenimi?
"Ne smem povedati zaradi varovanja osebnih podatkov. Lahko vam le zaupam, da ima njegova ura najboljši fotoaparat v podjetju."
Kdo plača umetni dami meta marketinga?
"Ampak pri tem povišanju dobička me čudi, kako bo to doseženo, če bom vam plačeval več provizije kot sem doslej pri vaši konkurenci?"
"Njihov sistem poglobljenega učenja ima manj podatkov o vaši dejavnosti. Zato oglase ponuja uporabnikom manj učinkovito. Prav tako pristajalne strani niso optimalno sestavljene za te uporabnike. Razlika v dobičku bo posledica višjih prihodkov."
"Pravzaprav več prihodkov za vas in za mene. Višjo ceno bo torej plačal kupec?"
"Točno tako."
Umetna ima veliko ljubimcev v digitalnem marketingu
Pogledam malo naokrog po kavarni in vidim v kotu z nekoliko blaženim nasmehom Darka. Pomaham in ekran obrne rahlo proti meni. Njegova izgleda drugače, a v kotu slike vidim isti logotip. Z nekaj kretnjami mi signalizira, da je on prevzel njihovo ponudbo.
"Tina, a ne?"
"Martina. Tina vas je klicala včeraj."
"Se opravičujem, Tina mi je lepše ime." (preverjam, ali je program zaznal mojo laž in bo naslednjič izbral ime Tina). "No... Darko iz nam konkurenčnega podjetja bo prevzel vašo ponudbo. Jaz bom zaenkrat ostal na včerajšnji ponudbi od vaše nove konkurence."
"Katere konkurence, če smem vprašati?"
"Saj veste, da vam ne smem povedati? Lahko vam omenim le, da ima nekoliko krajše lase in za kakšno leto je starejša od vas."
Za nekaj desetink sekunde je nastala tišina. Nekje v verigi blokov je najbrž nek mladenič ravnokar vklopil novo strelsko igro. Ali sem preprosto algoritem zavedel z nepričakovanim odgovorom?
"Darko se je odlično odločil. Kot opažam, sta skupaj v kavarni. Imam novo ponudbo za vas."
Izključil sem jo. Poklical sem resnično prijateljico Tino in jo povabil na kavo.
Je to prihodnost marketinga?
Skoraj vsak dan nov sistem poglobljenega učenja (ki ga nekateri radi imenujejo umetna inteligenca) prodira v naše elektronske predale. Obljublja več dobička za manj vložka. Nekaj vrstic skripte v spletni strani in že se vaša prodaja ter dobiček povišata na račun algoritmov.
A vendar, kako boste izbirali med temi sistemi?
Če niste prepričani, vam bo morebiti pomagala Analitika 2025. :)
Image by StockSnap from Pixabay