Ob vstopu v center največjega slovenskega trgovca me je obdal neobičajen občutek. Nekaj je bilo drugače kot doslej, a je to bilo težko točno pojasniti.
Med odločnim korakom v nakup pozorno opazujem okolico in kmalu uvidim novost - drobna rdeča obvestila na stenah. Na stropu vidim kamere, ki so povsem drugačne od vseh doslej videnih.
Radovednost me premaga. Približam se enemu od obvestil in preberem: "Z nadaljnjo uporabo naših prostorov dovoljujete uporabo piškotov v skladu z našo politiko o uporabi trgovinskih piškotov." Postavljen sem pred neprijetno dejstvo - četudi zapustim center po najbližji poti, uporabljam njihove prostore. Torej dovoljujem uporabo nekih piškotov v skladu z nekakšno politiko.
Kakšna je ta politika marketinga?
Stopim do informacijskega mesta in prosim, če mi pojasnijo to politiko. Gospodična, ki mi je iz neznanega razloga nekako simpatična, se nasmeji in sproščeno odgovori:
"Nič posebnega gospod, ne rabite skrbeti. Le vedenje naših uporabnikov spremljamo malo bolj natančno, da bolje razumemo vaše potrebe."
"In kako spremljate naše vedenje?" povprašam neuko.
"Nameščene imamo nove GoogleTagCam kamere, ki beležijo različne podatke o obiskovalcih."
"Zanimivo, katere podatke?"
"V osnovi nič posebnega, le število obiskovalcev in kako dolgo ste v centru, kako dolgo se zadržujete v posamičnih trgovinah ali ob policah. Tako lažje vemo, kaj vas zanima in temu prilagajamo ponudbo."
"Sliši se res enostavno. Zakaj sploh rabite nekakšno politiko glede tega? A ni na osnovi naših nakupov jasno, kaj nas zanima?"
"No, saj veste, ne zanima vas vse enako."
"Hmm... to je najbrž res. A kako potem ločite, koga kaj zanima?"
"GoogleTagCam nam z algoritmom poglobljenega učenja zelo poceni pomaga zbirati še nekaj dodatnih podatkov. Vaša višina, okvirna starost in teža, preference oblačenja in znamk, raven utrujenosti, spolne preference in podobne zadeve, ki izvirajo iz vašega izgleda, premikanja obraznih mišic in govorice telesa."
"Kar tako? Včasih so bili v centru anketarji, ki so nas vprašali, ali smo pripravljeni odgovoriti na nekaj vprašanj. Tista o spolu in starosti so bila opcijska."
"Saj vem, gospod, ampak... naša marketinška ekipa to rabi, da izboljša vašo uporabniško izkušnjo. Vidite recimo tisto stojalo vijolične barve z izdelki NK Maribor?"
Pokaže na stojalo, iz katerega že nekaj tednov kupujem energijsko pijačo.
"To so namestili, ko so zaznali, da veliko obiskovalcev nosi oblačila z grbom našega nogometnega kluba."
Gospodična me ljubeznivo pogleda in šele takrat opazim na rokavu njene majice majhen znan grb najboljšega slovenskega kluba. V tem trenutku mi postane jasna politika. Na tablici opazim priimek znanega nogometaša. Njegova hčerka najbrž.
"Ampak v kateremkoli mariborskem lokalu bi jim povedali, da je treba imeti vijolično stojalo, če bi plačali rundo. Verjetno bi bila runda cenejša od teh GoogleTagCam."
"Najbrž res, a naša marketinška ekipa je iz Ljubljane in redko pridejo v Maribor. Poleg tega skrbijo za analizo vseh centrov hkrati."
"A ne bi bilo ceneje, če bi vodja centra opazoval in se odločal o tem?"
"Mogoče, vendar to ne bi bilo pravno varno, saj vodja centra ni pooblaščen, da lahko opazuje vedenje porabnikov."
Gospodična je bila res simpatična in odločim se prekiniti ta politični pogovor. V roke vzamem mobilca in jo fotografiram.
"Gospod, a ste me fotografirali? Tega ne smete početi."
Obrnem se in pokažem hrbtno stran majice, na kateri imam napis: "Z nadaljnjim pogovorom dovoljujete uporabo fotografij v skladu z mojo politiko o uporabi fotografij.". Prijazno se nasmehnem in zaključim:
"Nič posebnega gospodična, ne rabite skrbeti."
Etika v marketingu 2019
Ali se bo zgodba uresničila, bomo izvedeli leta 2025. Danes lahko izveste, kakšno je stanje etike v marketingu 2019 pri implementaciji uredbe GDPR.
Želite več zgodb iz marketinga?
Prijavite se na novice in spremljajte naša razmišljanja o spremembah v marketingu.