Ob prilagajanju uredbi GDPR smo se lotili izziva: analitike brez Google orodij, piškotkov, sledilcev in drugih zunanjih orodij.
Razlogov za to odločitev je veliko. Želimo se izogniti neprijetni analitiki 2025 ter predvsem bolje od večine danes varovati osebne podatke naših uporabnikov. Zato smo zasnovali lastno Kainoto analitiko.
Analitični podatki marketinga v lastni bazi
Podatke o odprtih straneh in dogodkih, ki nas zanimajo (kliki gumbov, oddana povpraševanja,...) shranjujemo v lastno bazo.
Ne posredujemo jih v druga analitična orodja. Pridobljeni podatki nikoli ne vsebujejo kakršnihkoli osebnih podatkov. Uporabnik je ob odpiranju stani povsem anonimen in ne vemo, koliko podstrani je odprl. Ne spremljamo uporabnikovih sej.
Cilji marketinga
Za vsako spletno stran je pripravljen Google Sheet (kot orodje za analizo podatkov), v katerem se nahajajo:
- seznam kampanj in oglasov, ki jih želimo spremljati
- seznam ciljev: nazivi ciljev in parametri, ki jih v ta namen spremljamo na strani (zadovoljstvo z vsebino, oddano povpraševanje,...)
- filtri za analizo (obdobje, ciljna stran)
Ob zahtevi spreadsheet pridobi zbirne analitične podatke iz baze spletne strani. Izdelajo se osnovne analize in grafi glede na zastavljene cilje (doseganje ciljev v časovnem obdobju).
Analiza: uspešnost virov komuniciranja v marketingu
V kolikor uporabnik izvede določeno ciljno aktivnost (klik na gumb za povpraševanje, prijava na novice,...), se preko javascript kode ta aktivnost zabeleži v bazo z naslednjimi podatki:
- Datum in ura
- Naziv aktivnosti (npr. Obrazec)
- Vrednost aktivnosti (npr. Odpiranje)
- v kolikor obstaja, še outSourceTagId: identifikacijska številka vira - oglasa, kampanje,...
V kolikor outSourceTagId podatka ni, zaznamujemo to kot neznan vir (iskalnik, druga spletna stran, elektronska pošta) z vrednostjo 0.
Na tak način lahko zelo natančno (če uporabnik ni umaknil parametra iz url naslova) izvemo, katera kampanja ali oglas je prispeval k doseganju ciljev in v kolikšni meri.
Ob znani ceni porabe v tej kampanji dobimo odgovor glede njene uspešnosti: koliko evrov za dosežen cilj.
Kaj občasno analiziramo v marketingu?
Spremljamo sicer čas, ki ga uporabnik preživi na strani, vendar tega posebej ne analiziramo, saj se je za doseganje ciljev pokazal kot dokaj irelevantna informacija.
Prav tako spremljamo število odprtih strani (ne sej uporabnikov), vendar tej analizi prav tako ne posvečamo posebne pozornosti, razen v kontekstu posebnih odstopanj ali ugotavljanja drugih posebnosti.
Enostavno ali zapleteno?
Razvoj sistema je bil zahteven in zapleten. Predvsem v prvih fazah, ko smo se morali zavestno odpovedati coni udobja, ki jo ponuja Google.
Po letu dni smo dosegli enostavnost in neposrednost. Namesto kompleksnega vmesnika in neštetih možnosti primerjav se osredotočamo na ključne cilje.
Želite več inovativnega marketinga?
Z digitalnim marketingom se ukvarjamo že od 1998. Prijavite se na naše novice digitalnega marketinga in postanite del sprememb.