Pripadnost, nesmrtnost, izkušnje.
(13.4.2009)
Rimskokatoliška cerkev ima najverjetneje kakšnih 1,3 milijarde članov. Facebook (FB) v času pisanja tega članka približno 200 milijonov.
Površen opazovalec bi sedaj sklepal, da bo FB v kratkem večji od cerkve, ker je to naredil v 5 letih, kar je cerkev naredila v 2.000 letih.
Katera od obeh skupnosti bo večja čez 2.000 let? Analizirajmo ta marketinški dvoboj. :)
Odlični zadovoljevalci potreb
In zakaj imata ti dve "skupnosti" tako veliko število članov, politične stranke in druga združenja (društva za zaščito živali, Unicef, Greenpeaces,...) pa se lahko pogovarjajo le o stotinah tisočih?
Da, odgovor je odličen marketing. A vendar, ne odličen v tem, kar bi večina pomislila - komunikacijah - ampak v odličnem izdelku. Izdelku, ki zadovoljuje nekaj temeljnih človeških potreb.
Cerkev ima boljši izdelek
Obe skupnosti dajeta svojim članom občutek pripadnosti, pri čemer je cerkev daleč boljša od Facebooka. Ljudje namreč želimo pripadati neki skupnosti, ker nas je strah, da bi kadarkoli ostali sami. Zato pripadamo družini, nato družbi prijateljev, državi, političnim strankam in nenazadnje religijam. In zakaj je cerkev torej toliko boljša od Facebook-a? Ker ima nekoga nesmrtnega.
Pojem "nesmrtnosti" boga daje neverjeten občutek varnosti. Ljudje se namreč večinoma zavedamo, da so politične stranke, Facebook, država, prijatelji in nazadnje žal tudi družina minljivi. Vse ima svoj čas trajanja, po katerem neizbežno izgine. In tega se s staranjem še posebej zavedamo. Zato starejši postajajo vedno bolj in bolj verni in iščejo še edino skupnost, ki pa res ne more izginiti - cerkev.
Izenačena cenovna politika
Cerkev in FB imata tudi odlično cenovno politiko. Vse je na začetku brezplačno in pravzaprav vam res nikoli nič ni treba plačati, če ne želite. Pri tem je celo zelo težko najti zmagovalca v kategoriji cene, saj imate pri FB stroške električne energije in dostopa do interneta, v cerkvi pa običajno neke neizogibne dajatve (če ne želite, da vas sosed obrekuje, kako nič ne prispevate).
Distribucija?
Zanimivo je, da sta obe skupnosti dosegljivi zelo blizu in kadarkoli. Distribucija je pravzaprav odlična. In če ste se včasih morali sprehoditi do bližnje cerkve (ki res ni bila daleč), imate danes še vrsto on-line storitev, ki vam omogočajo instant sodelovanje v skupnosti.
Strošek uživanja v obeh skupnostih je torej podoben (električna energija, internet dostop), rahlo prednost dajem tu spet cerkvi - FB še nima kioska v vsaki vasi, kjer se ustavite, da malo posurfate po skupnosti. Med tem ko ima cerkev res v vsaki (slovenski) vasi neko stavbo in človeka.
(2014) Razvoj mobilnih omrežij zadnjih let je izenačil dostopnost obeh skupnosti.
Komunikacija?
Komunikacijski dvoboj. Tu sta obe skupnosti več kot odlični. A vendar, kljub temu, da FB upravlja skupnost sama in da za njo stojijo vrhunski komunikatorji, se zdi, da cerkev drži v rokah močnega aduta. Seveda nesmrtnost.
Prav tako ima 2.000 let izkušenj in odlično poznavanje simbolov ter človeškega vedenja. Še najpomembneje, ob vseh virtualnih storitvah ima cerkev tedensko druženje ob nedeljah, ko ljudje niso obremenjeni z drugimi zadevami. In to "realno" druženje je za porabnike veliko pomembneje od "virtualnega". Je doživetje, ki ga zaznavajo z vsemi čutili, tudi vonjem. Tega Facebook nima.
Marketinški zmagovalec
Cerkev je zmagovalec in lahko ste prepričani, da bo, za razliko od FB-a, obstajala še naslednjih 2.0000 let. Če ne bo seveda prišlo do bistvenih drugih sprememb. A vendar, ne toliko zaradi svoih komunikacij, kot zaradi izdelka.
Če ste torej kdaj pomislili, kako bi bilo prijetno imeti lastno spletno stran z 200 milijonov uporabnikov - imate odlično priložnost, da jo naredite. Izmislite si dobro zgodbo, v njo umestite nesmrtni lik, ki daje vsem svojim članom nesmrtnost. A pazite, da vas ne označijo za "sekto".