Prohibicijski zakoni so vedno imeli pozitivne namene z negativnimi posledicami. Najbolj znani so seveda iz romantičnih filmov ZDA. A zakoni za omejevanje in onemogočanje trgovanja z alkoholom so bili uvedeni v številnih državah v različnih obdobjih.
Nikjer se niso obdržali. Razen v nekaterih muslimanskih deželah. Kjer se alkohol tako še vedno toči v skritih kotičkih in je zato bistveno dražji. S prohibicijo cveti trgovina na črno in organiziran kriminal.
Negativne posledice prohibicije piškotkov v marketingu
Povsem enako se bo seveda zgodilo s prohibicijo piškotkov. Sicer dobronameren zakon, ki bi naj omogočal boljšo zasebnost navadnih državljanov, bo privedel le do cvetenja trgovine na črno in organiziranega kriminala. Zakaj?
1. Google ne bo več ločeval zrnja od plevela
V preteklih 2 letih je Google uspel sistematično izločati neustrezne vsebine. Na osnovi obiskanosti strani in deljenja v družabna omrežja je namreč Google algoritem lahko presojal resnično vrednost spletnih strani za uporabnika. Tega več ne bo mogel zanesljivo izračunavati. Posledično bodo ponovno bolj uspešne tako imenovane black hat tehnike dvigovanja ratingov. Te vodijo na strani, ki za uporabnika pogosto niso tako dobre.
2. Uporabniki bodo predvidevali, da so varni
In seveda veselo klikali na gumb "ne dovolim" uporabe piškotkov. Na pomembnih spletnih straneh bodo ti gumbi sčasoma delovali pravilno. A na straneh, kjer ima kriminalec namen zavajati uporabnika, bodo ti gumbi povzročili ravno nasprotno. Vdor v uporabnikovo zasebnost. Kako?
S klikom na gumb je mogoče doseči, da vaša spletna kamera fotografira. Vas. Seveda je povsem vseeno, kaj na gumbu piše. Ko boste kliknili na gumb "Ne dovolim uporabe piškotkov" se bo znalo zgoditi ravno to. Spletna kamera vas bo fotografirala. In začel se bo postopek izsiljevanja, ki se bo končal v vaši prazni denarnici.
Nič več prodaje podatkov v marketingu?
Slovensko informacijsko pooblaščenko je očitno najbolj zaskrbelo, ker "domnevno nekatera ameriška podjetja prodajajo vaše osebne podatke". Obstajajo primeri, ki jih preiskuje FBI, da je podjetje X prodajalo sezname 1.000 oseb z rakom za določeno ceno.
Članek, na katerega je gospa Nataša napotila svoje sledilce (na omrežju, ki prodaja podatke uporabnikov), opisuje domnevne situacije, ki jih že preiskujejo ustrezni organi.
A bo prohibicija piškotkov rešila te težave? Vsekakor ne. Kajti podjetje, ki se s tem ukvarja, bo našlo drugačne načine, da pride do teh seznamov. In ti seznami bodo za podjetja, ki jih kupujejo, vedno privlačni.
Še pomembneje, ti seznami ne nastajajo na osnovi piškotkov. In teh seznamov ne prodaja Google ali Facebook. Ti seznami nastajajo iz uporabniške nevednosti, ko v obrazce neznanih podjetij vpisujejo svoje osebne podatke.
Pozitivne posledice prohibicije v marketingu
Vsake medalja ima 2 plati. Prohibicija zagotovo v določenem obsegu povečuje zavedanje uporabnikov, da internet ni resnično varen (in da vsebuje piškotke). Tako kot alkohol. Zmerno in po pameti je prava pot. A to je žal edina pozitivna posledica prohibicije, ki jo resnično lahko najdemo. In vprašanje je, ali se ne bi dalo tega istega rezultata doseči s komunikacijskimi aktivnostmi?
Slika iz Nuchronicle