Testiranje skripte iz spletne strani silktide.
Na tej strani preverjamo skripto za objavo opozorila za piškotke iz spletne strani silktide. Ta spletna stran ponuja brezplačno rešitev, ki se bo v prihodnosti obnavljala in je že v izhodišču zelo prijazno dodelana. Trenutno testiramo angleško verzijo.
Delovanje opozorila
Delovanje opozorila v tej skripti je na začetku pravilno. Ob nalaganju strani se prepričijo vsi piškotki in do potrdila uporabnika (klik na "Allow cookies") se ne zgodi nič druga. Deluje le gumb Like od Facebooka, ker je v iframe-u.
S tem je dejansko postavljeno pod vprašaj delovanje vseh spletnih strani, ki vsebujejo iframe. Če imate v vaši spletni strani iframe okvirje (YouTube video posnetke in podobno), ste tako že v prekršku, če te strani uporabljajo piškotke za spremljanje uporabnika brez dovoljenja uporabnika.
Torej po namestitvi skripte odstranite te gumbe in podobne skripte, če želite popolno pravno delovanje strani.
Po kliku na "Allow" (dovoli) se pojavijo vsi dodatni elementi, ki zahtevajo piškotke (družabna omrežja, analytics).
Edina manjša napaka delovanja, ki smo jo opazili, je ohranjanje piškotkov, če si uporabnik vmes premisli. Do ponovne osvežitve strani namreč piškotki in gumbi družabnih omrežij ostanejo v strani.
Izgled in vpliv na uporabnika
Samo opozorilo ni zelo moteče, saj je vsiljivost zmerna. Pojavi se zgoraj in uporabnik, ki ga to moti, bo kliknil na enega od gumbov ter opozorilo prestavil v desni spodnji kot. Tam lahko kadarkoli ponovno spremeni nastavitve sledenja.
Rešitev je vizualno sodobna in na marsikateri spletni strani lahko pomeni celo prijetno osvežitev.
Na voljo so vse možnosti, ki jih uporabnik rabi (dovoljenje za namestitev piškotkov tej podstrani ali vsem stranem na domeni).
Vpliv na delovanje strani
Kot že opisano v posledicah zakona za zaščito brskalnika, bo seveda večina uporabnikov verjetno to opozorilo ignorirala ali kliknila, da ne dovoli uporabe piškotkov. S tem bo zmanjšana količina deljenja v družabnih omrežjih, saj so gumbi +1, tweet in podobni izključeni. Predvsem bo neizogibno bistveno spremenjena spletna statistika.
Prostor za izboljšave
V vizualnem delu je priložnost predvsem v obarvanju gumbov. Gumb za dovoljenje bi moral biti zelen in povdarjen, med tem ko je gumb za onemogočanje dovoljenja moral ostati siv ali drugačen, nepovdarjen.
Sama rešitev ima priložnosti za izboljšave še v tekstualnem delu, kjer bomo verjetno naredili nekaj takšnega:
1. Jezikovna prilagoditev rešitve vsebini spletne strani. Če je torej slovenska stran, morajo biti opozorila v slovenščini.
2. Uporabljena tretja oseba v tekstu. Trenutno večina rešitev uporablja tekst v smislu
Vaša izkušnja na tej spletni strani bo boljša, če boste dovolili uporabo piškotkov.
Ta tekst je možno izboljšati v naslednjem smislu:
Evropska komisija (ali druga institucija) podpira vaše odločitve za uporabo piškotkov, ki izboljšajo uporabniško izkušnjo.
S tem seveda povečamo zaupanje uporabnika, saj je v komunikacijo vpletena zaupanja vredna institucija, ki je dejansko sprožila nastajanje opozorila. Smiselno je mogoče celo dodati kakšno evropsko zastavo.
Katere skripte sploh obdržati?
Po testiranju ugotavljamo, da je verjetno smotrno obdržati le skripte za družabna omrežja. V tem primeru namreč lahko uporabnika lažje prepričamo v potrditev piškotkov. Takoj v prvem stavku pojasnimo, da so piškotki nujni za delovanje gumbov za družabna omrežja (Facebook) in video posnetkov.
Sama analitika bo namreč po 15.6.2013 neuporabna, saj bo prikazovala le delne rezultate in še to tistih uporabnikov, ki bodo kliknili na potrditev (in so seveda bistveno drugačni od vseh ostalih).
Ali sploh integrirati te skripte?
Facebook, Google+, Twitter in ostala družabna omrežja teh potrdil trenutno ne zahtevajo. Izjema je Google iskalec, ki pred rezultati podaja to možnost. Vprašanje je seveda, ali te skripte sploh ima smisel integrirati, saj zakonodajalec največjih grešnikov, zaradi katerih je zakon nastal, najverjetneje sploh ne bo kaznoval.
Pred letom dni so v Angliji na dan uveljavljanja zakona objavili, da kazni ne bo. Bolje bo torej počakati 15.6.2013 in videti, ali bo v Sloveniji prevladal zdrav razum.